Novým hejtmanem Plzeňského kraje je Josef Bernard z ČSSD

ČTK

Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard z ČSSD | FOTO: ČTK

Pátým hejtmanem Plzeňského kraje se dnes stal jednapadesátiletý Josef Bernard z ČSSD. Bývalého generálního ředitele plzeňské firmy Škoda Transportation, lídra ČSSD v krajských volbách, na ustavujícím zasedání volilo ve veřejném hlasování 23 z 45 zastupitelů vzešlých z říjnových voleb. V čele kraje Bernard střídá čtyřiašedesátiletého stranického kolegu Václava Šlajse, který už nekandidoval.

Bernardovo zvolení umožnilo vytvoření koalice čtyř stran, které dohromady disponují těsnou nadpoloviční většinou v zastupitelstvu. Hnutí ANO, které volby v kraji vyhrálo, skončilo v opozici.

Na koalici bez vítěze voleb se už třetí den po volbách dohodla ČSSD, ODS, Koalice pro Plzeňský kraj (KDU-ČSL, Strana zelených a Nestraníci) a Starostové a patrioti (s podporou Svobodných a Soukromníků).

V obdobném složení funguje už dva roky koalice v Plzni, kde rovněž vítězné ANO skončilo v opozici a ČSSD připadl primátor. Plzeňský kraj tak už podruhé povede hejtman z ČSSD a vítězná strana skončí v opozici. Ani v roce 2012 sociální demokraté krajské volby nevyhráli, přesto měli díky koalici ČSSD a KSČM hejtmana a tehdy vítězná ODS byla v opozici. Připomněl to i europoslanec a zastupitel za TOP 09 Jiří Pospíšil, který před čtyřmi lety vedl kandidátku vítězné ODS. Kritizoval také veřejnou volbu nového hejtmana.

Bernardovi po zvolení jako první popřál Šlajs a dekoroval ho novým hejtmanským řetězem ze stříbrných článků se zlacenými prvky, který kraj pořídil v září.

Do zastupitelstva se dostalo rekordních osm ze 17 kandidujících stran. ANO má 11 míst, ČSSD devět, ODS osm, KSČM šest, Starostové a Patrioti čtyři a TOP 09 tři mandáty. Po dvou křeslech má ještě Koalice SPD a SPO a Koalice pro Plzeňský kraj. Svolání ustavujícího zastupitelstva zdržela jedna stížnost na neplatnost voleb, o níž rozhodoval krajský soud. Nakonec jí zamítl.

Bernard dnes zastupitelům i obyvatelům regionu slíbil otevřený kraj. „Budeme víc komunikovat s občany, vtahovat je do věcí veřejných,“ řekl. Prioritou zůstává doprava a zdravotnictví či sociální oblast a péče o seniory. Slíbil další zlepšování silniční sítě, podporu budování obchvatů měst i to, že nedopustí privatizaci krajských zdravotnických zařízení. Slíbil podporu cestovnímu ruchu i sportu.

Nový hejtman na dotaz ČTK řekl, že se odpoutal od svého podnikání, jak před volbami sliboval. Svůj obchodní podíl ve Škodě Transportation předal do správy advokátní kanceláře a založil s manželkou nadační fond Normální je pomáhat, kam po odečtení správních poplatků a auditů půjdou veškeré výnosy z jeho obchodního podílu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner