O funkci předsedy ČSSD se budou znovu ucházet Jukl a Krejčík. Favoritkou zůstává Maláčová

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD / se svolením autora)

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová | FOTO: ČSSD / se svolením autora

O funkci předsedy ČSSD se plánují na prosincovém sjezdu opětovně ucházet ředitel městské knihovny v Poličce Jan Jukl a bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík. Kandiduje i pardubický sociální demokrat Jaromír Landsman. ČTK to dnes sdělila mluvčí sociální demokracie Eva Gregorová. Již dříve kandidaturu oznámili ministryně práce v demisi Jana Maláčová, někdejší místopředseda ČSSD Michal Šmarda a členka odborné právní komise sociální demokracie Jana Turoňová.

Mimořádný sjezd ČSSD se uskuteční 10. prosince on-line poté, co koncem října rezignoval předseda strany Jan Hamáček. Ke dni sjezdu skončí i zbytek užšího vedení. Rezignace jsou reakcí na volební výsledek ČSSD, která v říjnových volbách do Sněmovny se ziskem 4,65 procenta hlasů nepřekročila zákonnou pětiprocentní hranici a do dolní komory se nedostala poprvé za dobu samostatné ČR.

Krátce po volbách se o předsednickou funkci přihlásila nynější místopředsedkyně Maláčová, která dnes na sociálních sítích sdílela svůj manifest k volbě. Slibuje v něm mimo jiné zavést přímou volbu předsedy i místopředsedů strany v elektronickém hlasování. Ustavit chce také stínovou vládu ČSSD či zlepšit komunikaci strany uvnitř i navenek.

V manifestu Maláčová popisuje svůj názor na důvody propadu ČSSD ve volbách. „To, co zažíváme, není jen rozhádanost, posedlost vlastními problémy a naprostá pasivita. Je to zhroucení strany do sebe, kdy postupně odumírá, ztrácí svůj původní smysl,“ uvedla. Strana podle ní už do kampaně vstupovala jako poražená. „Ve většině okresů nikdo nedělal kontaktní kampaň, na sociálních sítích byla aktivních jen hrstka z nás. A tak nám Sněmovna utekla o nějakých 18.000 hlasů. To je asi 250 hlasů na okres,“ uvedla.

Šmarda dříve oznámil, že chce usilovat o to, aby byla strana demokratičtější a otevřená širší spolupráci s levicovými politickými subjekty. Turoňová se naopak vymezila proti Maláčové a Šmardovi s tím, že k obrodě nemohou vést stranu lidé, kteří jsou za nynější situaci zodpovědní. Také Landsman vyzývá k volbě nových tváří, straně nabízí, že využije v politické oblasti své zkušenosti z marketingu.

Krejčík a Jukl už kandidovali do funkce předsedy shodně v únoru 2018, kdy strana vybírala nové vedení po propadu v posledních sněmovních volbách. Jukl byl tehdy odpůrcem vstupu do vlády s ANO. V kandidátském projevu varoval, že by se tím ČSSD stala „Kosteleckými uzeninami české politiky“. Krejčík nabízel změnu, strana se podle něj stávala nevolitelnou kvůli tomu, že je vnímána jako subjekt s velmi silným klientelistickým systémem. Krejčík na sjezdu v roce 2018 získal 30 z 526 hlasů, Jukl šest, předsedou se stal Hamáček.

Sociální demokracie se původně připravovala na prezenční i on-line variantu, nakonec však již s předstihem rozhodla, že sjezd se uskuteční s ohledem na vývoj epidemie covidu-19 po webu. On-line formu měl i poslední sjezd ČSSD letos v dubnu, kde obhájil funkci předsedy Hamáček.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]