Další ze série schůzek ohledně výměny ministra kultury se dnes od 15:00 uskuteční na zámku v Lánech. Prezident Miloš Zeman přijme vicepremiéra a předsedu ČSSD Jana Hamáčka a ministra Antonína Staňka (ČSSD). Podle svých dřívějších vyjádření se je bude snažit usmířit. Hamáček ale trvá na tom, že Staňka má v čele ministerstva nahradit místopředseda strany Michal Šmarda. Podmiňuje tím i setrvání sociální demokracie v menšinové vládě s hnutím ANO.

Zeman nepřijal Staňkovu demisi a dosud nevyhověl ani žádosti premiéra Andreje Babiše (ANO) o odvolání ministra, což hlava státu podle ústavy učinit musí. Předseda vlády se s prezidentem sešel ve čtvrtek na Pražském hradě a sdělil mu, že chce dodržovat koaliční smlouvu. Babiš doufá v to, že se situace vyřeší nejpozději příští týden. Chce dále jednat, kompetenční žaloba na prezidenta by podle něj nic neřešila.

V Lánech Zeman přijal Hamáčka i Babiše minulý týden ve čtvrtek, ani tato schůzka ale další posun v situaci kolem resortu kultury nepřinesla. Hamáček poté uvedl, že pokud by sociální demokracie nemohla rozhodovat o svých zástupcích v kabinetu, neměla by její účast ve vládě smysl. ČSSD chce v návaznosti na dnešní schůzku řešit situaci na pondělním jednání předsednictva strany.

Revue Forum Banner