Obrana zrušila tendr na nákup malého letadla pro politiky, vypíše ho znovu

ČT

Ministerstvo obrany zrušilo výběrové řízení na nákup malého dopravního letounu pro přepravu politiků. Přihlásil se do něj jediný uchazeč, jeho nabídka neodpovídala požadovaným parametrům. ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Úřad vypíše v polovině října nové zadávací řízení. Ministerstvo předpokládá, že za letoun zaplatí asi 700 milionů korun.

Armáda potřebuje koupit nový stroj kvůli končící životnosti dosud používaných malých letadel. Pořídit chce letoun, do kterého se vejde 14 až 19 lidí. „Bude využíváno převážně pro přepravu vládních a ústavních činitelů, což je jeden z úkolů Vzdušných sil AČR,“ poznamenal Pejšek.

Výběrové řízení na letadlo kategorie Business jet ministerstvo vyhlásilo 12. září. Úředníci nyní tendr zrušili. „Důvodem je obdržení jediné nabídky neodpovídající požadovaným parametrům,“ uvedl Pejšek. V polovině října ministerstvo zahájí nové zadávací řízení, u kterého budou upraveny požadavky na technickou kvalifikaci dodavatele. „Od tohoto kroku si slibujeme větší počet podaných nabídek. Technické požadavky na letoun se nemění. Lhůta pro podání nabídek bude 30 dnů,“ dodal mluvčí.

Požadovaný stroj by měl být nový, nebo vyrobený po roce 2012 s maximálně 4000 nalétanými hodinami. Ústavní činitelé teď létají na zahraniční cesty především dvojicí airbusů A-319CJ. Jeden z nich je schopen přepravit asi 120 cestujících, druhý kolem 40. Dolet strojů je podle počtu cestujících 3700 až 8890 kilometrů, uvádí armáda na svém webu. Zvýšit ji může přídavnými nádržemi.

K přepravě politiků armáda také používá dvoumotorový stroj CL-601 Challenger pro 19 cestujících. K dispozici má také letouny JAK-40, kterým ale v roce 2020 končí životnost. Konec služby se blíží i challengeru, který má aktuálně zajištěný servis do roku 2021, náklady na provoz a opravy jsou však podle ministerstva vysoké. Stroj trápí časté opravy.

K dopravním účelům mohou české vzdušné síly využívat také čtyři vrtulové stroje CASA, které mohou přepravit až 66 vojáků, nebo stroje L-410. Ministerstvo obrany nedávno seznámilo vládu se záměrem nakoupit dva nové transportní letouny CASA C-295MW asi za 2,3 miliardy korun bez DPH.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner