Odešel skvělý člověk, vzpomínají na Sternberga v Českém Šternberku

Paměť národa, Jan Holík

Hrabě Zdeněk Sternberg | FOTO: Paměť národa, Jan Holík

Potomek šlechtického rodu Zdeněk Sternberg, který dnes zemřel ve věku 97 let, byl podle starostky Českého Šternberka Ivety Bártové (nez.) skvělým člověkem, který pomáhal druhým. Lidé z městyse by se s majitelem zdejšího hradu rádi rozloučili, současná opatření kvůli covidu-19 to ale zatím neumožňují, řekla Bártová ČTK.

„Byl velice oblíbený, byl to skvělý, báječný člověk, ale bohužel situace nám nedovoluje cokoliv uspořádat a důstojně se s ním rozloučit. Budeme muset asi vyčkat příhodnější chvíle a potom po domluvě s paní kastelánkou třeba něco uspořádat,“ uvedla Bártová.

Sternberg po znárodnění hradu v roce 1948 pracoval na šachtě, sloužil u Pomocných technických praporů a později pracoval například jako kulisák. V roce 1968 emigroval do Rakouska, po roce 1989 dostal hrad v restituci zpět. Od té doby zde bydlel.

Bártová ví i od jeho vrstevníků, kteří se s ním znali v mládí, že byl vždy ochotný pomáhat druhým. „Byl hodný, pomáhal lidem. Když se na něj obrátili s jakýmkoliv problémem, tak se snažil pomoci a vycházel jim vstříc,“ uvedla starostka.

Také ona má se Sternbergem výbornou zkušenost, spolupráce městyse a správy hradu podle ní fungovala výtečně. Ráda vzpomíná i na to, jak se před několika lety v Českém Šternberku konalo setkání starostů z mikroregionu spojené s prohlídkou hradu. Průvodcem byl tehdy sám majitel. „Pro kolegy starosty to byl báječný zážitek, vyprávění o hradu přímo z úst pana Sternberga bylo nezapomenutelné,“ dodala Bártová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner