ODS a KDU-ČSL chtějí zvýšení slevy na poplatníka o 6000 korun

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

ODS a KDU-ČSL se dohodly, že v senátu prosadí zvýšení slevy na poplatníka postupně o 6000 korun v příštích dvou letech. Příští rok by se tak sleva měla zvýšit na 27.840 korun ročně a v roce 2022 na 30.840 korun. Před dnešním jednáním horní komory o daňovém balíčku to oznámili předseda ODS Petr Fiala a předsedkyně senátorů KDU-ČSL Šárka Jelínková.

Obě frakce podpoří také nahrazení superhrubé mzdy sazbami daně z příjmů fyzických osob ve výši 15 a 23 procent a kompenzace výpadku příjmů krajů a obcí ve výši zhruba 80 procent zvýšením jejich podílu na výnosu z daní.

U obcí by se měl podíl na výnosu z daní zvýšit z 23,58 procenta na 25,84 procenta a podíl krajů z 8,92 procenta na 9,78 procenta tak, jak se na tom dohodl ústavně-právní výbor senátu. Následně to podpořil také hospodářský výbor. Předseda senátorů ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra uvedl, že úpravy se podařilo vyjednat rovněž se zástupci ANO.

TOP 09 podmiňuje svou podporu daňovému balíčku zachováním dosavadních pravidel rozpočtové odpovědnosti, jejichž rozvolnění schválila sněmovna na návrh premiéra Andreje Babiše (ANO). Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) senátorům slíbila, že sněmovní verze žádné rozvolnění rozpočtové kázně nepřinese.

Starostové trvají na zamítnutí balíčku jako rozpočtově neodpovědného. Pokud neuspějí, podpoří jeho úpravy navržené ve výborech.

Senát by měl o balíčku podle odhadů rozhodnout během dnešního dopoledne.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]