ODS, KDU-ČSL a TOP 09 chtějí svolat mimořádnou schůzi Sněmovny

Předsedové demokratických opozičních stran Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Petr Fiala (ODS) a Marian Jurečka (KDU-ČSL)  (facebook Petra Fialy)

Předsedové demokratických opozičních stran Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Petr Fiala (ODS) a Marian Jurečka (KDU-ČSL) | FOTO: facebook Petra Fialy

Opoziční blok ODS, KDU-ČSL a TOP 09, který pro letošní sněmovní volby vytvořil koalici, chce ještě v lednu svolat mimořádnou schůzi dolní komory k návrhu zavedení korespondenční volby a odškodňovacímu zákonu. Zároveň strany chtějí jako první bod řádné schůze Poslanecké sněmovny, která začne příští úterý, zařadit očkovací strategii. Předsedové stran to řekli na středeční tiskové konferenci ve Sněmovně.

Projednat návrh na zavedení korespondenční volby pro české občany žijící v zahraničí chce opozice i v reakci na to, že prezident Miloš Zeman vyhlásil termín říjnových sněmovních voleb oproti zvyklostem už v prosinci. K navrhovatelům předlohy patří zmíněné tři strany, Piráti a STAN. „V rámci Evropské unie jsme jedním z posledních států, který korespondenční volbu svým občanům neumožňuje,“ řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Jde podle ní o desetitisíce až statisíce lidí.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) (ČTK)

Odškodňovací zákon předložili poslanci TOP 09, ODS, KDU-ČSL a STAN. Stát by měl podle předlohy platit podnikatelům plnou výši fixních nákladů, pokud kvůli vládním opatřením museli činnost zcela zastavit. V případě omezení činnosti by šlo o náhradu poloviny fixních nákladů. Patří k nim nájemné, splátky půjček a leasingů, výdaje na energie, pojištění a na údržbu, servis nebo skladování dlouhodobého majetku, a také jiné nezbytné provozní výdaje. Menšinová vláda ANO a ČSSD se k předloze postavila záporně.

Lidovecký předseda Marian Jurečka upozornil na to, že do Česka už dorazilo od firmy Pfizer přes 169.000 dávek vakcíny proti covidu-19, očkováno ale dosud bylo podle odhadů 70.000 až 75.000 osob. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes po návštěvě očkovacího centra v Brně řekl, že oficiálně nahlášeno z očkovacích center bylo 61.474 lidí. „Chceme příští týden na začátku jednání schůze požádat vládu o informace o tom, jaká je očkovací strategie z hlediska dosavadního průběhu, ale i plánů pro příští týdny a měsíce,“ řekl.

Česko se podle něj neobejde bez specializovaných očkovacích center. Komunální politici jsou připraveni k maximální součinnosti, vláda ale musí dát jasný rámec a pomoci vše zabezpečit finančně i materiálně, míní Jurečka. Kabinet do složité operace musí zahrnout maximum především praktických lékařů nebo objektivně informovat o dopadech očkování, dodal. Vyzval vládu ke společnému jednání.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]