ODS navrhne Sněmovně přijmout usnesení k Rusku a Navalnému

Brífink Občanské demokratické strany (ODS / Se svolením autora)

Brífink Občanské demokratické strany | FOTO: ODS / Se svolením autora

ODS dnes navrhne, aby poslanci přijali usnesení, ve kterém se Sněmovna vyjádří k potlačení víkendových demonstrací v Rusku a zasadí se o propuštění opozičního politika Alexeje Navalného. Před dnešním zasedáním to novinářům řekl předseda občanských demokratů Petr Fiala. Zákroky proti demonstrantům odsoudil o víkendu ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).
 
Potlačení demonstrací, během nichž ruské bezpečnostní síly o víkendu zadržely několik tisíc lidí, odsoudily v pondělí státy Evropské unie. Protestující požadovali propuštění Navalného, který byl zatčen před týdnem, když se vrátil do Moskvy z léčení v Německu. Tam se zotavoval z otravy, kterou Navalnyj připisuje ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a tajné službě FSB, což Kreml popírá. Den po zadržení na něj soud uvalil třicetidenní vazbu.
 
Podle Fialy by se k případu měla usnést Sněmovna. „Chceme, aby se český Parlament vahou své autority vyjádřil k tomu, jak bezpečnostní orgány postupují proti demonstrujícím a abychom se zasadili o to, aby byl Navalnyj co nejrychleji propuštěn z vazby,“ prohlásil Fiala.
 
Petříček o víkendu uvedl, že podle odhadů nevládních organizací bylo při protestech zadrženo 3400 lidí včetně Navalného manželky. „To je i na tak velkou zemi, jakou je Rusko, neuvěřitelné číslo. Odsuzuji brutální násilí i represe proti svobodě slova,“ napsal. V pondělí řekl, že Černínský palác bude chtít od ruského velvyslance vysvětlení k zadržení Navalného i násilnému potlačení protestů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]