Olomoucký kraj bude požadovat po kritice ředitelů škol jiné antigenní testy

Ilustrační foto (ČTK)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Olomoucký kraj bude požadovat dodání jiných antigenních testů na covid-19 určených pro testování dětí ve školách. Vedení kraje to oznámilo po kritice ředitelů škol, kteří upozorňovali na řadu technických potíží během samotného testovacího procesu. Kraj obdržel na tyto účely minulý týden čtvrt milionů test typu Singclean. Podle hejtmana Josefa Suchánka (Piráti a STAN) nejsou pro samotestování dětí praktické. Ředitel olomoucké ZŠ Stupkova Petr Hofírek dnes ČTK například uvedl, že k testům chybí například dostatečný počet stojánků, které ve škole museli nahradit kostičkami z lega.

„Žáci první i páté třídy, které jsme navštívili, byli moc šikovní. Přesto bylo patrné, že obzvláště prvňáčci některé úkony související s postupem testování jen těžko zvládají. Je to z velké části způsobeno druhem testů, které obdržely školy v Olomouckém kraji a podle mých informací i v ostatních moravských krajích. Testy nejsou pro samotestování praktické. Proto budu co nejdříve apelovat na vládu, aby na Moravu dodala uživatelsky vhodnější testy,“ uvedl hejtman Suchánek.

Radní pro oblast školství Aleš Jakubec (TOP 09) doplnil, že kraj chce usilovat o plivací testy. „Dnes se jasně ukázalo, že testovací sady, které školy obdržely v minulém týdnu, nejsou nejvhodnější volbou,“ doplnil Jakubec. Děti se během testování potýkaly především s uzávěrem lahvičky s takzvaným pufrem, který se jim nedařilo otevřít. Problém následně představovalo také kapátko, které při stisknutí plastového obalu vypadávalo, pomáhat jim tak museli během testovacího procesu rodiče nebo učitelky.

Problémy přiznávají i ředitelé škol. „Je tam bohužel celá řada technických problémů, které souvisejí s testy, které byly dodány pro celý Olomoucký kraj. Jde o testy firmy Singclean, které jsou podstatně technicky složitější než ty od firmy Lepu. Problém číslo jedna je v tom, že v jedné sadě máme 20 zkumavek, ale pouze deset držáčků, což je špatně. Vyřešili jsme to tak, že tyto držáčky vůbec nepoužíváme a zkumavky umísťujeme do obrácených kostiček lega,“ řekl dnes ČTK ředitel ŽŠ Stupkova Hofírek.

Kritika kvůli typům antigenních testů zaznívala i od rodičů v Přerově, zjistila ČTK, obrátili se kvůli tomu i na vedení města. „Některým rodičům se nelíbilo, že se školáci budou testovat výtěrem z nosu. Argumentovali tím, že se jejich dětí tohoto zákroku bojí a oni sami antigenní test Singclean nepovažují za bezpečný, když je třeba dostat se štětičkou hlouběji do nosu,“ řekla dnes ČTK mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová. Podle ní rodiče preferovali takzvané plivací testy. Tyto certifikované testy mohou po dohodě s řediteli na vlastí náklady používat. S vlastním testem nakonec přišli dnes do přerovských škol tři školáci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner