Opozice kritizuje vládu za měsíční prodloužení nouzového stavu

psp.cz

Jednání poslanecké sněmovny | FOTO: psp.cz

Opozice v dnešní sněmovní debatě kritizovala vládu a její návrh prodloužit nouzový stav o 30 dní, tedy až do 20. prosince. Opoziční řečníci poukázali na to, že jde o zásadní opatření, které omezuje svobody občanů. Stěžovali si i na to, že vláda nepředkládá údaje o vyhodnocení účinnosti přijatých opatření. Vládě vytýkali i to, že podle nich postupuje chaoticky.

Například předseda Pirátů Ivan Bartoš vládu obvinil z toho, že v září kvůli snaze o volební zisk situaci podcenila. Nechala situaci dojít podle něho až do momentu, kdy má Česko jedny z nejhorších koronavirových čísel na světě. Prodloužení nouzového stavu je věc naprosto zásadní, jde o omezení základních práv a svobod, a musí být vždy dobře odůvodněno a vysvětleno, argumentoval.

„Prodlužování na dobu delší než jednoho týdne je zacházení s nezajištěnou a nezabezpečenou municí,“ uvedl poslanec ODS Bohuslav Svoboda. Sněmovna by podle něho měla scházet a vyhodnocovat situaci pravidelně. Podle poslance občanských demokratů Petra Bendla jde zejména o to, jak budou vypadat konkrétní opatření k omezení šíření nákazy.

Poslanci SPD nepodpoří žádné prodloužení nouzového stavu, prohlásil předseda hnutí Tomio Okamura. Vláda podle něj chce prodloužit nouzový stav jen proto, aby mohla zadávat zakázky bez výběrových řízení a ovládat životy občanů. Poukazoval na to, že už nyní mohou krajské hygienické stanice přijímat opatření i bez nouzového stavu. Okamura kritizoval i vládní restrikce, nemají podle něho logiku. Poukázal například na zákaz nedělního prodeje. Restrikce navíc podle šéfa SPD poškozují malé živnostníky.

Komunistům chybějí k prodloužení nouzového stavu odborné argumenty, uvedl jejich poslanec Zdeněk Ondráček. Vláda by také podle něho říci veřejnosti, jak budou vypadat s ohledem na covid Vánoce. „Když to řekneme 20. prosince, bude pozdě,“ uvedl. Rovněž komunisté pokládají za nelogické restrikce v obchodu a službách. Ondráček poukázal například na to, že lidé si sice mohou v obchodě koupit hrnec nebo křečka, ale zimní boty a bundu nikoli.

Podobně se vyjádřil šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. „Lidem některá opatření nedávají logiku,“ řekl. Poukazoval například na to, že řetězce zaměřené na potraviny prodávají i široký sortiment jiných věcí, zatímco provozovny drobných živnostníků musí být zavřeny. Vládu Jurečka nařkl z toho, že neumí dostatečně pomoci lidem, kterým omezí jejich zdroje příjmů. Jako příklad uvedl, že živnostníci nemohou kombinovat jednotlivé formy podpory.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová označila žádost vlády o prodloužení nouzového stavu za odfláknutou, některé informace podle ní nejsou aktuální, další chybí. „Hazardujete dlouhodobě s důvěrou lidí v to, že víte, co děláte,“ uvedla. Nový protiepidemický systém by měl podle ní obsahovat i stupně, k nimž nebude stav nouze nutný. TOP 09 by podle Pekarové Adamové mohla za splnění určitých podmínek hlasovat pro prodloužení nouzového stavu nejvýše o dva týdny. O 14 dnech se zmínil také místopředseda lidoveckých poslanců Jan Mihola.

Předseda STAN Vít Rakušan řekl, že nouzový stav je krajní instrument, který se dotýká ústavních práv občanů, a podle toho by se s ním mělo zacházet. Žádost o prodloužení nouzového stavu označil za bohorovnou. Vláda by se podle něj měla chovat k lidem jinak a vysvětlovat jim, jak jednotlivá opatření zabírají. „To, že se situace lepší, není vaše zásluha, ale zásluha všech trpělivých lidí v ČR,“ řekl Rakušan.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner