Opozice společně navrhuje změny v novele stavebního zákona

Místopředseda ODS Martin Kupka (FB)

Místopředseda ODS Martin Kupka | FOTO: FB

Pět opoziční stran společně navrhuje změny v novele stavebního zákona. Chtějí například posílit digitalizaci stavebního povolení i roli samospráv. Na společné tiskové konferenci v poslanecké sněmovně to dnes řekli zástupci ODS, Pirátů, TOP 09, KDU-ČSL a STAN.

Vláda si od novely, kterou poslanci projednali na začátku listopadu a kterou nyní posoudí sněmovní výbory, slibuje především zrychlení a zjednodušení povolování staveb. Zákon se ale dočkal kritiky například od Hospodářské komory, velkých měst nebo části opozice. Opoziční politici prosazovali, aby vláda dostala zákon k přepracování, proti se postavili koaliční poslanci ANO a ČSSD a opoziční KSČM a SPD.

Podle místopředsedy ODS Martina Kupky opoziční návrh stavební zákon zjednoduší a zrychlí ho. Zdůraznil také, že opozice odmítá nový „megastavební úřad“, zákon by tak měl být levnější. „Stavíme na digitalizaci, na zjednodušení procesů, na tom, aby současné úřady spolu díky digitalizaci mohly snáz komunikovat a mohly zajistit v kratších lhůtách potřebná povolení,“ řekl.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš uvedl, že opozice chce novelou představit vizi moderního stavebního práva. Chtějí proto dosáhnout digitalizace stavebního řízení jako celku i příslušné dokumentace. „Tak, aby občan nebo stavebník, úřad, ale i dotčené orgány, které třeba spravují nějakou část agendy nebo mají rozvodové sítě v zemi, na jednom místě ne pomocí razítek, ale jedním kliknutím odbavili celé stavební řízení,“ řekl.

Podle Bartoše má návrh také posílit roli samospráv a dát největším městům ČR možnost vytvořit zvláštní stavební předpisy. Podle poslance Dominika Feriho (TOP 09) by vlastní městské stavební předpisy mohly vydat Praha, Brno a Ostrava. Je přesvědčen, že samosprávy nejlépe znají své území a jsou schopny zformulovat své požadavky na jeho rozvoj. Dodal, že opozice také zpřesňuje formulace týkající se vyvlastnění.

Poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL) řekl, že pozměňovací návrh bude přívětivý k občanům. „Posílením portálu stavebníka dáme možnost, aby si lidé své stavební řízení mohli vyřídit ze svého bydliště,“ sdělil. Zároveň ale bude i nadále možné agendu „v rozumné dostupnosti“ vyřídit na stavebním úřadu. Opoziční návrh podle něj bude znamenat, že jednodušší stavby získají stavební povolení maximálně za 60 dnů, složitější za 120 dnů.

Poslankyně Věra Kovářová (STAN) řekla, že pozměňovací návrh ušetří 24 miliard korun, protože navrhuje ponechání stavebních úřadů na současných místech v obcích, městech či krajích. Ušetří se tak peníze za přesun až 13.500 úředníků, poznamenala.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]