Opozice: Stát musí nabídnout dobrovolné a plně hrazené očkování

Předsedové demokratických opozičních stran Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Petr Fiala (ODS) a Marian Jurečka (KDU-ČSL)  (facebook Petra Fialy)

Předsedové demokratických opozičních stran Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Petr Fiala (ODS) a Marian Jurečka (KDU-ČSL) | FOTO: facebook Petra Fialy

Podle expertního týmu opozičních stran ODS, KDU-ČSL a TOP 09 musí stát nabídnout dobrovolné a plně hrazené očkování. Do první vlny vakcinace by měli být zařazeni zdravotníci, rizikové skupiny občanů i učitelé. Zástupci takzvaného anticovid týmu to řekli na dnešní tiskové konferenci ve sněmovně. Poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL) apeloval také na dobrovolné testování učitelů.

„Je potřeba zajistit, aby síť praktických lékařů byla připravena na to, že bude očkovat, a aby bylo možné se u praktického lékaře registrovat, abychom věděli, jaké počty očkování budou vyžadovány,“ uvedl lékař a místopředseda sněmovního zdravotnického výboru Bohuslav Svoboda (ODS). Vláda by měla podle něj o významu očkování v plném rozsahu informovat. Zájem o vakcinaci se obecně snižuje a objevují se i pochybnosti o očkování proti covidu-19, jde ale podle Svobody o jedinou cestu, jak koronavirus potlačit.

Česko má ve společné dohodě států Evropské unie objednány vakcíny proti covidu-19 od tří výrobců pro 5,5 milionu obyvatel. Zaplatí za ně 1,8 miliardy korun. O dalších milionech dávek jedná s dalšími výrobci.

Klíčový hradní poradce Martin Nejedlý a prezident Miloš Zeman  (ČTK)

Poslanec Marek Výborný hovořil kromě vakcinace učitelů také o tom, že by ministerstvo zdravotnictví mělo zvážit plošné dobrovolné testování učitelů antigenními testy. Posléze by podle něj bylo možné korigovat protiepidemický systém PES, který například u závěrečných ročníků středních škol vyžaduje homogenitu tříd. Studenti ale obvykle navštěvují semináře, v nichž se třídní kolektivy prolínají, a proto je možné v homogenních skupinách realizovat jen zhruba 20 procent výuky, řekl Výborný.

V pátek na Radě vlády pro zdravotní rizika ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) představí testovací strategii. Již dříve uvedl, že záměrem je opakované testování antigenními testy u vytipovaných rizikových skupin. V neděli v televizi Prima zmínil, že je nutné rozhodnout, zda nějakou skupinu lidí, například učitele, rovnou označit za rizikovou, nebo nejprve provést reprezentativní testování a podle něj rizikové skupiny určit.

Poslanec Dominik Feri z TOP 09 zopakoval výtku své strany k tomu, že i nejnižší stupně rizika podle protiepidemického systému vyžadují nouzový stav. Poslanci chtějí znovu apelovat na Blatného, aby první dva stupně PES mohly fungovat pouze na základě mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví, k nimž není stav nouze potřeba.

ODS v anticovid týmu zastupují poslanci Svoboda, Martin Baxa a Martin Kupka, za lidovce jsou členy senátor Lumír Kantor a poslanci Vít Kaňkovský a Výborný. TOP 09 kromě Feriho reprezentují poslanec Vlastimil Válek a místopředseda strany Lukáš Otys. Se stanovisky, jak dál postupovat při zvládání epidemie, by měla skupina vystupovat zhruba jednou týdně. Jako odborníci týmu pomáhají například Vladimír Komárek z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Michal Holub z infekční kliniky Ústřední vojenské nemocnice.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]