Opozice za ANO ve středočeském zastupitelstvu neprosadila odvolání Michalika

Věslav Michalik (ČTK / Michal Krumphanzl)

Věslav Michalik | FOTO: ČTK / Michal Krumphanzl

Opozice za ANO na dnešním jednání středočeského zastupitelstva neprosadila odvolání Věslava Michalika (STAN) z funkce hejtmančina náměstka pro finance. Důvodem mělo být financování jeho podnikání a údajný střet zájmů. Michalik se kvůli spekulacím o svém podnikání minulý týden vzdal nominace na post ministra průmyslu a obchodu. Podle ANO by měl odejít z krajské funkce. Zástupci krajské koalice STAN, ODS, Pirátů a Spojenců to odmítli, Michalikovi podle nich žádný střet zájmů nebyl prokázán a nedopustil se ničeho nezákonného ani neetického.

Podle předsedy klubu ANO Martina Hermana nemůže krajské finance řídit člověk, který dostatečně nevysvětlil své vazby na daňové ráje. Michalik ale trvá na tom, že jeho podnikání na Kypru bylo legální a dokázal by vyřešit i potenciální střet zájmů. „Kandidatury (na ministra) jsem se nevzdal proto, že bych měl nějaký právní nebo daňový problém. Vzdal jsem se jí proto, aby vláda mohla vzniknout co nejdříve a bez jakýkoliv problémů. Neexistuje žádná překážka, abych nemohl vykonával nějakou funkci na kraji nebo na komunální úrovni,“ prohlásil Michalik.

()

Herman Michalikovi vyčetl, že v minulosti údajně neoznámil svoje osobní a majetkové propojení na firmu Dark Sky a hlasoval pro pronájem jejích prostor v Dolních Břežanech Středočeskému inovačnímu centru (SIC). Předseda klubu STAN Michael Kašpar namítl, že smlouvy mezi krajem a inovačním centrem se uzavíraly za hejtmana Miloše Petery (ČSSD), kdy byl Michalik opozičním zastupitelem a nemohl mít na uzavření smlouvy žádný vliv.

ANO poukázalo na to, že v době, kdy Michalik zastával funkci krajského radního, se změnil předmět nájmu a nájemné se zvýšilo. Michalik to vysvětlil tím, že centrum potřebovalo rozšířit své prostory. Nájemné podle něj bylo nižší, než bylo v místě a čase obvyklé, a po odchodu SIC z Břežan se volné prostory okamžitě pronajaly za vyšší částku. Michalik připomněl, že kauzu projednal už v roce 2017 kontrolní výbor zastupitelstva a žádný závěr o střetu zájmů učiněn nebyl.

Novou skutečností je podle něj jen to, že prohrál soud o ochranu osobnosti s Hermanem. Soud podle něj konstatoval, že se mu Herman za své předchozí výroky o jeho podnikání nemusí omlouvat. „Ten soud se ale vůbec netýkal toho, jestli jsem měl, nebo neměl střet zájmů,“ zdůraznil Michalik.

Michalik již dříve řekl, že jeho rodina měla společnost na Kypru od roku 2002, její činnost ukončila v roce 2017. Investiční společnost na Kypru vznikla na základě doporučení daňových a právních poradců, země byla vhodná mimo jiné kvůli tomu, že na rozdíl od ČR byla tehdy v EU. Potenciální střet zájmů kvůli třetinovému podílu ve fondu, který vlastní solární elektrárny, by se podle něj dal vyřešit prodejem elektráren.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]