Opoziční odškodňovací zákon vláda nepodpořila

Předsedové opozičních stran (Veronika Rejmanová)

Předsedové opozičních stran | FOTO: Veronika Rejmanová

Opoziční návrh zákona, který upravuje odškodňování podnikatelů postižených restrikcemi proti šíření nového koronaviru, menšinová vláda ANO a ČSSD ve Sněmovně nepodpoří. Rozhodla o tom na dnešním zasedání. Plná nebo částečná úhrada stálých nákladů, jak ji prosazuje TOP 09, ODS, KDU-ČSL a STAN, by byla podle podkladů pro schůzi kabinetu prakticky bezbřehá.

Stát by měl podle části opozičních poslanců platit podnikatelům plnou výši fixních nákladů, pokud kvůli vládním opatřením museli činnost zcela zastavit. V případě omezení činnosti by šlo o náhradu poloviny fixních nákladů. Patří k nim nájemné, splátky půjček a leasingů, výdaje na energie, pojištění a na údržbu, servis nebo skladování dlouhodobého majetku, a také jiné nezbytné provozní výdaje.

Vymezení těchto nákladů je široké, neobsahuje maximální výši odškodnění a ani je neomezuje na smluvní povinnosti podnikatele uzavřené před vydáním vládních omezení, stojí v předběžném stanovisku kabinetu. Předkladatelé podle podkladů nevyhodnotili rozpočtové dopady svého návrhu. Kabinet dává přednost nynější praxi podpůrných programů, které jsou pružnější a umožňují pomoc lépe zacílit, píše se v materiálech.

Autoři návrhu odškodňovacího zákona tvrdí, že vládní podpora sice jde správným směrem, není však dostatečná. Kvůli složité administrativě se podle nich státní pomoc k řadě podnikatelů nedostala.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]