Ostuda, politické dno. Opozice kritizuje rozhodnutí KSČM tolerovat vládu

FORUM 24

Petr Fiala, předseda ODS | FOTO: FORUM 24

Opozice kritizuje dnešní rozhodnutí širšího vedení KSČM, že její poslanci budou hlasovat pro důvěru vládě. Premiéra a předsedu ANO Andreje Babiše například obviňují z toho, že podporu vládě od KSČM vyměnil za místa ve státních firmách pro komunisty.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš označil vznikající kabinet s podporou komunistů za Babišovu ostudu, protože nedokázal získat ke spolupráci demokratické strany. Je přesvědčen o tom, že Babiš vyměnil vládní podporu za místa ve státních firmách a za posílení vlivu komunistů na státní správu. Zdůraznil, že Piráti pro nový kabinet ve Sněmovně hlasovat nebudou a neodejdou ani ze sálu.

„O osudu vlády A. Babiše rozhodl Ústřední výbor KSČM. K tomu snad ani není potřeba nic dodávat,“ napsal na twitteru šéf ODS Petr Fiala. Babiš, Hamáček a Zeman podle něj společně téměř 30 let od listopadu 1989 přivedli opět komunisty k moci. „ČR stáhli na politické dno,“ dodal.

„Jejich rozporné signály z posledních dnů směrem k Babišovi a ČSSD zjevně měly jen zvýšit jejich cenu,“ domnívá se Petr Gazdík, šéf hnutí STAN.

Tomio Okamura, předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), považuje vznikající kabinet Babiše za koalici ANO, ČSSD a KSČM. „Jde o mocenský pakt, který si tyto strany domluvily, přičemž plnou odpovědnost má Andrej Babiš,“ poznamenal. Dodal, že byla vytvořena vláda, která má vyhovovat Bruselu a německé kancléřce Angele Merkelové. Očekává, že půjde o velmi nestabilní koalici.

„Rozhodnutí KSČM podpořit vládu ANO a ČSSD mě nijak nepřekvapilo. Touha po flecích ve státních firmách a veřejné správě je určitě silná…,“ poznamenal v reakci na rozhodnutí komunistů předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. „Je odpovědností Andreje Babiše, že nám po téměř 30 letech od revoluce opět vrací komunisty k moci,“ dodal.

„Někdo kvůli funkci udělá cokoli, včetně předání části vlivu na chod státu komunistům, bez státotvornosti, myslí jen na své ambice a ukojí je za jakoukoli cenu,“ napsal na twitteru předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a dodal: „Mohlo to být jinak. Jen to chce zábrany a prezident by se musel ke všem chovat stejně.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner