Pád letadla v Karáčí přežili nejméně dva lidé

repro BBC

Trosky Airbusu pákistánských aerolinií v Karáčí | FOTO: repro BBC

V jihopákistánském velkoměstě Karáčí se v pátek krátce před plánovaným přistáním zřítilo na obydlenou čtvrť dopravní letadlo Airbus A-320 s přibližně stovkou lidí na palubě. Tragédii podle dosavadních informací přežili dva z nich.

Airbus pákistánské společnosti PIA startoval v jednu hodinu odpoledne místního času (v 10:00 SELČ) z Láhauru na severu země a v Karáčí měl přistát za necelé dvě hodiny. Letadlo se ale po neúspěšných pokusech o přistání zřítilo do hustě obydlené čtvrti Model Colony blízko karáčského letiště. Video šířící se na sociálních sítích zobrazuje stroj letící nízko nad městem a plameny šlehající z jednoho motoru.

Podle sdělení místních nemocnic se potvrdilo úmrtí nejméně 56 lidí, pákistánští činitelé ale uváděli různá čísla. Karáčský starosta Vasim Achtar řekl, že zničeno bylo nejméně šest domů. Náčelník generálního štábu armády Džaved Badžva kondoloval pozůstalým. Premiér Imrán Chán na Twitteru uvedl, že je nehodou „šokován a zarmoucen“, kondoloval rodinám zemřelých a oznámil, že bylo okamžitě zahájeno vyšetřování příčin tragédie.

Dva cestující pád letadla přežili. Jedním z nich je podle regionálních úřadů ředitel paňdžábské banky Zafar Masúd. Muž utrpěl několik zlomenin, ale je podle mluvčího vlády provincie Sindh „při vědomí a dobře reaguje“.

Druhým je inženýr Muhammad Zubair. Ten v rozhovoru pro televizi Geo News uvedl, že se pilot pokusil přistát, letoun se dotkl země, ale byl přinucen opět vzlétnout. Po zhruba deseti minutách pilot oznámil, že se pokusí přistát podruhé, a následně stroj havaroval, uvedl Zubair z nemocničního lůžka v civilní nemocnici v Karáčí. „Viděl jsem jen dým a plameny,“ řekl. „Slyšel jsem ze všech stran křik. Dětí, dospělých. Viděl jsem jen plameny. Žádné lidi jsem neviděl, jen jsem slyšel jejich křik,“ uvedl. „Rozepnul jsem si bezpečnostní pás a uviděl světlo. Šel jsem k němu a musel skočit asi tři metry, abych se dostal do bezpečí,“ upřesnil.

Místo nehody letu PK 8303 zahalil hustý dým. Zkroucený trup letadla ležel v troskách několikapodlažních domů, zatímco se chaotickým davem k vraku prodíraly sanitky.

„Letoun nejprve narazil do věže pro mobilní sítě a pak se zřítil na domy,“ uvedl jeden svědek.

Na palubě bylo podle pákistánského úřadu pro civilní letectví 91 cestujících a osm členů posádky. Několik sekund před přistáním podle letového záznamu zveřejněného na respektovaném webu liveatc.net pilot sdělil řízení letového provozu, že přišel o oba motory. Následně byly pro přistání připraveny obě ranveje. Vzápětí už ale pilot pouze křičel „Mayday! Mayday! Mayday!“ a komunikace z letadla utichla. Agentuře Reuters se nicméně pravost nahrávky nepodařilo ověřit.

„Poslední, co jsme od pilota slyšeli, bylo, že má nějaký technický problém… Je to velmi tragický incident,“ uvedl mluvčí PIA. Podle nejmenovaného odborníka se letounu při prvním pokusu o přistání nejspíš nevysunul podvozek. Na definitivní závěry o příčině nehody je podle něj ale příliš brzy.

Letecké nehody mají podle odborníků často více příčin, které mnohdy nelze odhalit v prvních hodinách či dnech po neštěstí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner