Paříž hlásí první oběť koronaviru v Evropě

flickr.com

Ilustrační foto | FOTO: flickr.com

Francie ohlásila první případ úmrtí na nemoc způsobenou novým typem koronaviru. Zemřel osmdesátiletý čínský turista, sdělila v sobotu ministryně zdravotnictví Agnes Buzynová. Nemoci nazvané Covid-19 podlehli dosud jen lidé v Číně, na Filipínách a v Japonsku. Francouzský případ je „první mimo Asii, první v Evropě“, upozornila ministryně.

Čínský turista podle ministryně přijel do Francie 16. ledna a od 25. ledna byl v karanténě v nemocnici Bichat-Claude-Bernard na severu Paříže. Muž pocházel z čínské provincie Chu-pej, odkud se nový typ koronaviru začal šířit. „Jeho stav se rychle zhoršoval a několik posledních dní byl v kritickém stavu,“ uvedla v sobotu Buzynová. Informaci o tom, že Číňan podlehl plicní infekci, dostala podle svých slov v pátek večer.

Spolu s osmdesátiletým mužem, který nyní zemřel, byla „v přísné izolaci“ také jeho dcera, u níž se přítomnost nového typu koronaviru rovněž prokázala. Její zdravotní stav už ale podle Buzynové „není důvodem k znepokojení“. Žena by prý mohla pařížskou nemocnici brzy opustit.

Francouzské statistiky dosud uváděly jedenáct lidí nakažených novým typem koronaviru. Podle listu Le Figaro šest lidí zůstává v nemocnici. Pět z pacientů evidovaných ve Francii jsou Britové, kteří se nakazili v horské chatě v alpském středisku Contamines-Montjoie od známého, který předtím pobýval v Asii. Desítky lidí zůstávají v jižní Francii v karanténě poté, co byli evakuováni z Číny. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner