Petříček: Eurovolby budou testem liberální demokracie

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD)  (ČTK)

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) | FOTO: ČTK

Ministr zahraničí Tomáš Petříček je přesvědčený, že jarní volby do Evropského parlamentu budou testem pro liberální demokracii. Současně míní, že případný úspěch antisystémových stran by ale k rozpadu EU nevedl. Petříček to řekl poté, co dnes senátorům z výboru pro evropské záležitosti představil své priority v zahraniční politice. Eurovolby označil za jednu z nich.

V narážce na brexit uvedl, že ani případný volební zisk nesystémových stran by neznamenal odchod dalších členských zemí. Řada antisystémových stran má ale podle Petříčka snahu unii rozmělňovat a omezovat spolupráci jen na některé oblasti. Za českou antisystémovou stranu označil hnutí SPD Tomia Okamury. „SPD je jedna ze stran, které považuji za hrozbu pro evropskou liberální demokracii,“ prohlásil.

Ministerstvo zahraničí by se podle Petříčka chtělo podílet na tom, aby zájem o Evropskou unii a povědomí o tom, co v EU prosazujeme byl vyšší. Připomněl přitom, že v minulých eurovolbách před pěti lety přišlo v Česku k urnám jen 18 procent voličů. Účast tak byla rekordně nízká. K lepšímu vnímání EU by podle ministra mělo napomoci její vedení.

Mezi dalšími prioritami zmínil přípravu celounijního rozpočtu, který se bude schvalovat na podzim. Česko bude podle Petříčka usilovat o zachování objemu dotací na politiku soudržnosti a na investice do rozvoje tuzemského hospodářství a infrastruktury.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]