Petříček: V italských horských střediscích koronavirus zatím není

ČT

Ministr zahraničí Tomáš Petříček | FOTO: ČT

Výskyt nového typu koronaviru v severoitalských horských střediscích, která navštěvují čeští lyžaři, nebyl zatím podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) potvrzen. Varování před cestami do nákazou zasažených oblastí ale platí. Petříček to dnes ráno řekl novinářům.

„Zatím není informace o tom, že by v těch horských střediscích byla potvrzena nákaza. Tím bych chtěl uklidnit naše spoluobčany, kteří se tam nyní nacházejí,“ uvedl Petříček. Přesto podle něj platí doporučení necestovat především do severní Itálie, kde na následky nového koronaviru zemřelo podle úterních informací 11 lidí a nakažených jsou zhruba tři stovky.

Doporučení omezit cesty do ciziny platí i pro další země. „Případ z Tenerife ukazuje, že ten sekundární přenos může být kdekoli,“ uvedl šéf české diplomacie. Na ostrově Tenerife je v jednom z hotelů v karanténě šest Čechů. Nákazu tam podle ministra zavlekl italský turista z Lombardie. Informaci o nových případech, které by se týkaly Čechů, ministr nemá. České úřady jsou podle něj v kontaktu se zahraničními partnerskými institucemi. Ministerstvo zahraničí je navíc informováno českým konzulátem v Miláně.

Doporučení necestovat do ciziny přijalo v úterý předsednictvo Bezpečnostní rady státu. Podle premiéra Andreje Babiše vláda zvažuje, že doporučení týkající se zahraničních cest bude propagovat na informačních tabulích na vytipovaných místech, jednat bude možná i s televizními stanicemi o zařazení do vysílání. Petříček doporučil lidem mířícím do ciziny registraci v systému ministerstva DROZD. Ten usnadňuje státu kontakt s turisty a pomoc českým občanům v cizině v případných krizových situacích.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner