Piráti začnou v pátek hlasovat o možném jednání o koalici se STAN

FB Ivana Bartoše

Poslanci za Pirátskou stranu | FOTO: FB Ivana Bartoše

Členská základna Pirátů začne v pátek od 10:00 hlasovat o možném zahájení vyjednávání o spolupráci pro parlamentní volby v roce 2021 s hnutím Starostové a nezávislí (STAN). Členové, kterých je zhruba 1000, budou moci hlasovat do pondělních 22:00. Na rozdíl od původních předpokladů je možné, že v pondělí nebude zřejmý výsledek a o týden později se uskuteční druhé kolo.

Původně měli členové hlasovat pro nebo proti danému usnesení, které by uložilo předsednictvu Pirátů zahájit vyjednávání se STAN o jednorázové spolupráci pro volby a o povolební spolupráci na vládní a sněmovní úrovni a zároveň předložit celostátnímu fóru do měsíce ke schválení návrh koaliční smlouvy.

archiv

Na základě členského podnětu ale vznikl alternativní návrh usnesení, který navíc obsahuje druhý bod, kterým by celostátní fórum Pirátů uložilo předsednictvu zapracovat do návrhu koaliční smlouvy konkrétní programové priority, například reformu autorského práva, regulaci samopěstování konopí nebo legalizaci sňatků osob stejného pohlaví.

Kromě dvou předložených návrhů usnesení budou moci Piráti hlasovat i pro třetí možnost bez schválení usnesení. V prvním kole budou moci vybrat všechny možnosti ze tří. Pro postup do případného druhého kola, případně pro okamžité rozhodnutí v prvním, je potřeba třípětinová podpora členské základny.

Celostátní výbor STAN na začátku října rozhodl, že zahájí vyjednávání výhradně s Piráty o vytvoření koalice dvou rovnoprávných partnerů pro parlamentní volby. Piráti připravili pro své členy analýzu výhod i nevýhod spolupráce se STAN. Předseda Pirátů Ivan Bartoš podle vyjádření na fóru preferuje koalici před samostatným postupem, stejně jako například šéf poslanců Jakub Michálek nebo místopředseda strany Radek Holomčík.

Mezi členy Pirátů ale existují obavy například o to, aby pirátští kandidáti nebyli při volbách kroužkováním přeskočeni, nebo aby STAN neumisťoval na kandidátku problematické osobnosti. Někteří na fóru také varovali před tím, aby Piráti kvůli snaze porazit ve volbách Andreje Babiše (ANO) nerezignovali na vlastní programové priority.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner