Plánované jednání koalice Babiš zrušil kvůli absenci Hamáčka

ČTK

Předseda ČSSD a místopředseda vlády Jan Hamáček a premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Koaliční jednání ČSSD a hnutí ANO plánované na dnešní večer se neuskuteční, informoval o tom mluvčí vlády Vladimír Vořechovský. Změnu zdůvodnil absencí šéfa sociálních demokratů, vicepremiéra Jana Hamáčka. Premiér Andrej Babiš jednání zrušil, protože se mělo uskutečnit za účasti předsedů obou stran, uvedl Vořechovský. Hamáček se podle mluvčí ČSSD Barbory Gavendy chtěl nechat na schůzce zastoupit místopředsedou strany.

Na programu, dohodnutém v úterý, měla být diskuse o důchodové reformě a strategickém rámci přípravy na stárnutí společnosti 2019-2025, paušální daň pro živnostníky a zálohované výživné, jehož návrh dnes představila novinářům ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Chtěla dnes na koaliční schůzce hovořit také o zavedení bankovní daně, kterou hnutí ANO premiéra Babiše odmítá. V uplynulých dnech ministryně uvedla, že ji ČSSD může navrhnout i sama.

Hamáček se dnes odpoledne vracel z návštěvy Vietnamu. „Předseda Hamáček se vrátil se zpožděním z pracovní zahraniční cesty. Na koaličním jednání se nechal zastoupit prvním místopředsedou, tak jako se to v minulosti stalo i v případě předsedy hnuti ANO Andreje Babise. Jde o běžný postup,“ řekla ČTK mluvčí ČSSD.

Podle premiéra by bankovní daň znejistěla celé podnikatelské prostředí a poškodila všechny občany. Babiš to dnes řekl novinářům ve Vyskeři v Libereckém kraji. Uvedl také, že o věci chce hovořit dnes odpoledne na koaliční radě. Připomněl, že v koaliční smlouvě ani programovém prohlášení vlády zavedení bankovní daně není.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) by daň vedla k navýšení poplatků a k menší ochotě bank k výhodným úvěrům například pro živnostníky a malé firmy. Novinářům řekla, že banky v Česku na daních odvádějí 16 miliard korun, o které by stát přišel, kdyby se rozhodly přesunout do jiného státu. Téma bylo součástí jednání před uzavřením koaliční smluvy, kde jsme řekli, že bankovní daň nechceme, na tom se nic nezměnilo, konstatovala Schillerová.

Hodinu před plánovaným začátkem jednání koaličních partnerů se vláda mimořádně sešla, aby schválila postup pro případný státní pohřeb zpěváka Karla Gotta, který zemřel v úterý.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner