Podle Pirátů a STAN není vyslovení nedůvěry vládě nejlepším řešením

Zástupci demokratické opozice (SPOLU, Piráti a STAN) (ČTK)

Zástupci demokratické opozice (SPOLU, Piráti a STAN) | FOTO: ČTK

Vyslovení nedůvěry vládě není podle Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) nejlepší řešení, fakticky by totiž předalo moc prezidentu Miloši Zemanovi. ČTK to dnes sdělil předseda Pirátů Ivan Bartoš. Reagoval na výzvu koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), aby vláda požádala o důvěru, kterou doprovází i plán na vyvolání hlasování o nedůvěře. Piráti by preferovali rozpuštění Sněmovny a předčasné volby, řekl Bartoš. Spolu se STAN se budou o postupu rozhodovat na jednáních poslaneckých klubů.

Koalice Spolu vyzvala premiéra Andreje Babiše (ANO), aby požádal Sněmovnu o vyslovení důvěry poté, co KSČM vypověděla smlouvu o toleranci s hnutím ANO. Pokud tak Babiš do týdne neučiní, začne koalice sbírat podpisy pro vyvolání hlasování o nedůvěře. Babiš výzvu odmítl, kabinet nemá podle něj k žádosti důvod.

FORUM 24 (archiv)

Podle Pirátů není vyslovení nedůvěry vládě nejlepším řešením. „Neboť by to znamenalo faktické předání moci do rukou prezidenta Zemana, který již deklaroval, že nechá dovládnout vládu i bez důvěry,“ napsal ČTK Bartoš. Zeman o víkendu Blesku řekl, že pokud by poslanci vládě vyslovili nedůvěru, byl by pro to, aby vládla až do podzimních voleb v demisi.

Bartoš uvedl, že moc by se měla raději vrátit do rukou lidí, kteří by rozhodli ve volbách po případném rozpuštění Sněmovny. „Požádal jsem předsedu ODS (Petra) Fialu o setkání, abychom projednali možnosti postupu. Finálně ale vše musí stvrdit poslanecký klub, o věci se budeme bavit na jeho úterním zasedání,“ uvedl.

Zmínil to i Vít Rakušan, jehož STAN tvoří s Piráty volební koalici. „Dohodli jsme se, že se rozhodneme až po poradě poslaneckých klubů. Za nás stále platí, že vyslovovat vládě nedůvěru není nejlepší nápad – prezident buď nechá dovládnout Babiše bez důvěry, nebo vytáhne z klobouku nějakou svoji vládu,“ řekl předseda STAN. Po rozpuštění Sněmovny by rozhodli voliči, prostor by neměl Zeman a jeho nápady, doplnil. „O to budeme usilovat, jakmile bude schválen volební zákon,“ řekl.

Poté, co KSČM vypověděla dohodu o toleranci s ANO, její předseda Vojtěch Filip řekl, že pokud by opoziční strany vyvolaly hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, klub KSČM by hlasoval pro. Dnes ČTK řekl, že nevidí důvod, aby Babiš nyní žádal o důvěru. „Výměna neschopného ministra není takovým důvodem,“ řekl v narážce na odvolání šéfa diplomacie Tomáše Petříčka (ČSSD), ke kterému měli komunisté dlouhodobě výhrady. „Pokud chce pravice vyslovit vládě nedůvěru má jiné ústavní prostředky,“ řekl Filip.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner