Podnikatele Zadeha, který je souzen kvůli údajným daňovým únikům, znovu zadržela policie

ČTK

Podnikatel Sharam Abdullah Zadeh | FOTO: ČTK

Policie zadržela v pátek v Praze obžalovaného podnikatele Sharama Abdullaha Zadeha a celý den u něj prováděla domovní prohlídku. Uvedl to v tiskové zprávě Zadehův mediální konzultant Jan Jetmar. Večer ho podle něj policie převezla k výslechu do Brna. Zadeh je obžalován z daňových úniků, hlavní líčení se koná u brněnského krajského soudu. V současné době je na svobodě díky vysoké kauci, kterou složil.

Televize Prima uvedla, že v 6:00 vtrhli k Zadehovi do bytu detektivové z hradecké expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej ČTK řekl, že k této věci nebude zatím poskytovat žádné informace.

Íránci s českým občanstvím Zadehovi a jeho 14 společníkům hrozí až 13 let vězení. Podle obžaloby měli šidit stát při dovozu pohonných hmot do Česka, celková škoda měla dosáhnout 2,5 miliardy korun. Zadeh vinu popírá. Tvrdí, že kauza má jen vytvořit u veřejnosti iluzi boje proti daňovým únikům, přičemž skuteční pachatelé spravedlnosti unikají.

ceskatelevize.cz

Jetmar sdělil, že policie Zadeha zatím z ničeho neobvinila. Má jít o údajné ovlivňování svědků, uvedl. „Tuto akci NCOZ dává Zadeh do přímé souvislosti s jeho podnětem, který se týkal nestandardních a nezákonných postupů policie a státních zástupců,“ uvedl Jetmar. Doplnil, že Zadeh dlouhodobě poukazuje na skutečnost, že trestní stíhání v jeho kauze vede policie a státní zastupitelství pouze proti některým lidem, zatímco zakladatelé a organizátoři daňových úniků nejsou vůbec stíháni.

„Pan Zadeh je po 14 hodinách domovních prohlídek právě převážen do Brna k výslechu. Ten se však neuskuteční bez přítomnosti právního zástupce, takže uvidíme, zda ho budou vyslýchat ještě v noci, nebo až ráno,“ řekl Jetmar v pátek pozdě večer. Doplnil, že Zadehův právní zástupce je také na cestě do Brna.

Aby se podnikatel dostal z vazby, musel složit rekordní kauci 150 milionů korun. Bezprostředně po jeho propuštění počátkem února zadržela policie Zadeha znovu kvůli údajnému stíhání v Íránu. V policejní cele strávil Zadeh další tři dny.

Podle obžaloby Zadeh v letech 2012–2013 přivezl s komplici do Česka stovky milionů litrů pohonných hmot ze Slovinska a Německa a stát šidili na daních pomocí falešných daňových přiznání. K obchodům podle obžaloby využíval takzvané bílé koně a do transakcí mělo být zapojeno 65 firem.

Vinu v kauze daňových úniků u soudu už dříve popřeli podnikatelé Petr Moštěk a Daniel Rudzan. Také další čtyři obžalovaní uvedli, že stát na daních nešidili. Někteří obžalovaní tvrdí, že policie manipulovala s fakty ve snaze vytvořit důkazy pro proces.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner