Na hradu Windsor začal pohřební obřad prince Philipa

Princ Philip, vévoda z Edinburghu (Profimedia)

Princ Philip, vévoda z Edinburghu | FOTO: Profimedia

Británie dnes držela minutu ticha k uctění památky prince Philipa, který zemřel minulý pátek ve svých 99 letech. Rakev s tělem manžela královny Alžběty II. je nyní v kapli svatého Jiří na hradě Windsor, kde začíná pohřební obřad. Toho se vzhledem k pandemii účastní jen 30 hostů, převážně členů rodiny. Tělo vévody z Edinburghu bude po konci ceremoniálu uloženo do královské hrobky.

Ve 14:40 místního času (15:40 SELČ) byla Philipova rakev vynesena ze soukromé kaple a uložena na speciálně upravený vůz britské značky Land Rover, na jehož designu a technických úpravách se Philip osobně podílel. O pět minut později celé pohřební procesí vyrazilo na nedlouhou cestu ke svatojiřské kapli.

Smutečního obřadu v kapli svatého Jiří se kvůli epidemickým opatřením může zúčastnit jen 30 hostů, mezi nimiž jsou kromě královny všechny čtyři děti Philipa a Alžběty – jediná dcera princezna Anna, prvorozený syn a následník trůnu princ Charles a jeho bratři Andrew a Edward – a také osm vnoučat, včetně Charlesových synů, princů Williama a Harryho.

Zatímco většina smutečních hostů jde za doprovodu smuteční hudby pěšky, královna Alžběta II. v černém voze Bentley.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner