Jestliže bude Velká Británie stále členem Evropské unie v době voleb do Evropského parlamentu, bude se jich země muset zúčastnit. Uvedl to ve čtvrtek mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas. Britští poslanci budou v podvečer hlasovat o odkladu brexitu do konce června. Eurovolby se uskuteční koncem května.

Pravděpodobnost odkladu brexitu či jeho délku odmítl mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas na pravidelné polední tiskové konferenci komentovat. „Nejprve potřebujeme vidět odůvodněnou žádost Británie, pak to bude v rukou vůdců sedmadvacítky, kteří rozhodnou,“ dodal k případnému odkladu brexitu.

Při rozhodování šéfů států a vlád bude přitom kladen důraz na „zajištění fungování institucí EU a budou rovněž brány v potaz důvody odkladu a jeho možná délka.“ Volby do Evropského parlamentu se v jednotlivých členských státech uskuteční koncem května. V celé EU jsou plánovány mezi 23. až 26. květnem, v Česku se mají konkrétně konat v pátek 24. a sobotu 25. května.

Unijní vyjednavač Michel Barnier také již dříve upozornil, že bez technických potíží by šlo brexit odložit právě jen do eurovoleb. Po brexitu by se měl snížit počet europoslanců ze 751 na 705. Pro Česko se počet zástupců v europarlamentu nezmění, některým zemím ale europoslanci přibudou, například Francii, Itálii, či Estonsku.

Šéf Dolní sněmovny John Bercow uvedl, že o tento krátký odklad vláda požádá jen tehdy, když parlament do 20. března schválí návrh brexitové dohody, na kterém se Mayová dohodla s EU a který britský parlament již dvakrát odmítl. Naposledy v úterý, kdy návrh neuspěl o 149 hlasů. Pro tehdy hlasovalo 242 poslanců, proti 391.

Britská premiérka Theresa Mayová už ale v úterý znovu upozornila, že odložení brexitu problém Británie nevyřeší. „EU bude chtít vědět, co se získaným časem uděláme,“ dodala. Podle předsedy opozičních labouristů Jeremyho Corbyna je nyní odklad brexitu nevyhnutelný. Tento krok bez jasného cíle ale také podle něj není řešením.

Corbynovi opoziční labouristé odklad brexitu podpoří, nicméně jen na omezenou dobu, uvedl ve čtvrtek stínový ministr financí a druhý muž strany John McDonnell. O odkladu brexitu pak ale musí ještě rozhodnout unijní vůdci, nejspíš na summitu v Bruselu, který se uskuteční 21. března. Britská vláda o to ale musí formálně požádat.

Předseda Evropské rady Donald Tusk vyzve před nadcházejícím summitem prezidenty a premiéry zemí evropské sedmadvacítky, aby byli otevřeni možnosti dlouhého odložení brexitu, pokud o to Britové požádají.

„Během svých konzultací před summitem Evropské rady budu apelovat na EU27, aby byla otevřená dlouhému odkladu, pokud to Spojené království uzná za nutné, aby mohlo přehodnotit svou brexitovou strategii a vybudovat na ní shodu,“ uvedl Tusk.

Revue Forum Banner