Politolog: Petříčkova prohra na sjezdu poskytla Hamáčkovi záminku k odvolání

Tomáš Petříček a Jan Hamáček  (archiv ČSSD)

Tomáš Petříček a Jan Hamáček | FOTO: archiv ČSSD

Prohra Tomáše Petříčka (ČSSD) na stranickém sjezdu v boji o pozici předsedy strany poskytla vicepremiérovi a šéfovi ČSSD Janu Hamáčkovi záminku k jeho odvolání, k němuž měl i jiné důvody, včetně vstřícného gesta vůči prezidentu Miloši Zemanovi. Na dotaz ČTK to dnes uvedl politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle ředitele Asociace pro mezinárodní otázky Víta Dostála byl Petříček otevřený novým tématům, jeho přístup k zahraniční politice se ale v některých bodech rozcházel s názory Hradu a komunistů, kteří vládu tolerují.

Prezident Zeman dnes Petříčka odvolal a zároveň pověřil Hamáčka řízením resortu. Nabídku na post ministra zahraničí dostal současný ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který se rozhoduje. Pokud Zaorálek nabídku přijme, nahradí jej v čele ministerstva kultury poslanec ČSSD a náchodský starosta Jan Birke.

„To, že se Tomáš Petříček postavil jako vyzyvatel Janu Hamáčkovi a prohrál, je nesporně jedním z důvodů (odvolání). Jan Hamáček tak ale vlastně zabil dvě mouchy jednou ranou, zbavil se stranického oponenta a ještě se zalíbil na Hradě. Respektive mu Petříčkova porážka na sjezdu poskytla vhodnou záminku k odvolání, k němuž měl i jiné důvody včetně zmíněného vstřícného gesta vůči prezidentovi,“ poznamenal Mlejnek.

Jako politik byl podle něj Petříček trochu nevýrazný. Je otázkou, zda své straně přinášel body, neboť jeho prozápadní postoje oceňovali hlavně voliči středu a pravice, tedy lidé, kteří by kvůli ministru zahraničí ČSSD stejně nevolili, míní.

Podle Dostála se o Petříčkovi hovoří zejména ve smyslu, že držel prozápadní směr a prosazoval lidskoprávní rozměr zahraniční politiky. Zároveň si ale uvědomoval, že to je pro českou diplomacii důležitý základ, který sám o sobě nestačí.

„Zajímavé bylo, jak byl otevřený novým tématům: v rámci agendy zahraničních věcí se začaly více objevovat klimatické otázky, přemýšlel nad mimoevropskými vztahy se zeměmi Afriky nebo například Indií a záleželo mu na dobré přípravě českého předsednictví v Radě. Je zásadní, aby v těchto věcech pokračoval i jeho nástupce nebo nástupkyně,“ poznamenal Dostál.

V některých důležitých bodech se podle něj Petříčkův přístup k zahraniční politice rozcházel s názory Zemana a komunistů. „Odvolání ale lze chápat i jako přání předsedy ČSSD mít kolem sebe straníky, kteří plně věří jeho kurzu,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner