Pomoc COVID gastro uzavřené provozy se bude počítat od 9. října

ČTK

Ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (ANO) | FOTO: ČTK

Program COVID gastro uzavřené provozovny se bude vztahovat na období od 9. října do 10. ledna. Na tiskové konferenci to v pátek řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Původně byl avizován začátek podpory od 14. října, kdy musely zavřít stravovací zařízení. Fitness centrům, posilovnám nebo vnitřním bazénům byl provoz zakázán už od 9. října.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) začne přijímat žádosti do programu od pondělí v 09:00, žádosti bude možné podávat do 1. března. Všechny provozovny uzavřené kvůli pandemii koronaviru budou mít nárok na dotaci na každého pracovníka 400 korun za den. Pomoc bude moc být čerpána i na spolupracující osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Každému provozu bude započítáno tolik dní, kolik musel mít zavřeno.

Dotace bude proplácena na náklady a výdaje na provoz a udržení podnikání, tedy na osobní náklady, náklady na materiál, leasing, odpisy, daně a poplatky či splátky úvěrů vzniklé od 1. února loňského roku do letošního 10. ledna. Více informací podnikatelé najdou na webu MPO.

Zájem o čerpání z tohoto dotačního titulu bude mít podle Havlíčka zhruba 100 000 podnikatelů.

Zástupci profesních organizací ocenili rychlost, s jakou byl program připraven. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na čtvrteční debatě zástupců gastronomie a vlády vyzdvihl, že v případě nového dotačního programu budou propojené databáze s Českou správou sociálního zabezpečení. Bude tak fungovat rychlá a automatická kontrola zaměstnanců, na které budou podniky žádat o příspěvek. Prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek upozornil, že pokud by o pomoc požádali všichni zasažení podnikatelé alokované 2,5 miliardy korun stačit nebudou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner