Poslance si budou moci v říjnu zvolit i lidé v karanténě

Ilustrační foto (pexels.com)

Ilustrační foto | FOTO: pexels.com

Voliči, kteří budou na podzim v karanténě kvůli koronaviru, si budou moci vybrat poslance v říjnových volbách. Hlasovat budou podobně jako při loňských krajských a senátních volbách například do přenosné schránky nebo z auta na volebních stanovištích. Senát tuto úpravu podle očekávání schválil beze změn na závěr středečního jednacího dne. Normu nyní dostane k podpisu prezident.

Zákon bude využit v případě, pokud bude v Česku kvůli covidu-19 k 15. září platit nadále pandemický stav, případně pokud bude k uvedenému datu vyhlášen nouzový stav. Ministerstvo vnitra normu předložilo po projednání se zástupci parlamentních stran.

Vládní předloha, kterou podle záznamu podpořilo 59 ze 63 přítomných senátorů, počítá stejně jako o loňských podzimních volbách se třemi variantami hlasování lidí v karanténě či izolaci. Vedle tzv. drive-in hlasování nebo hlasování do přenosných schránek, s nimiž za lidmi v individuální karanténě přijdou speciálně vybavení volební komisaři, je další možností hlasování v uzavřeném pobytovém zařízení.

Sněmovní volby se uskuteční 8. a 9. října. Na předložení kandidátních listin zbývá čas do prvního srpnového úterý.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]