Poslanci ČSSD jsou pro obnovení krizového štábu

FB Andreje Babiše

Předseda ČSSD Jan Hamáček a šéf hnutí ANO Andrej Babiš | FOTO: FB Andreje Babiše

Poslanci ČSSD podporují ministry své strany ve snaze obnovit činnost Ústředního krizového štábu (ÚKŠ), řekl dnes v dolní komoře parlamentu novinářům šéf poslanců sociální demokracie Jan Chvojka. Ve věcech kolem covidu-19 je aktuálně podle něj „trochu chaos“ a je nutné, aby byla opatření řízena z jednoho místa. Kabinet je v otázce ÚKŠ rozdělen, ČSSD je podobně jako většina opozice pro jeho zřízení, které ale odmítá premiér Andrej Babiš (ANO).

Chvojka řekl, že poslanci ČSSD probírali situaci ve vládě, která se v úterý na zřízení ÚKŠ neshodla. „Stojíme za předsedou Janem Hamáčkem (ČSSD) a členy vlády, byli bychom rádi, kdyby byl krizový štáb znovu aktivován,“ uvedl. Štáb podle něj není možné zaměňovat s nouzovým stavem. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) má naopak jeho činnost sloužit k tomu, aby nouzový stav nebylo nutné znovu vyhlašovat.

Podle Chvojky aktuálně v koronavirových opatřeních panuje „trochu chaos“. „Je potřeba, aby opatření byla řízena z jednoho místa. ÚKŠ se osvědčil a ukázal, že má svoji roli,“ uvedl. Jako orgán s přímým spojením na vládu dokáže podle něj krizový štáb dobře koordinovat práci ve státní sféře.

ÚKŠ byl v souvislosti s epidemií nového typu koronaviru ustanoven v polovině března přes původní Babišův nesouhlas. Nouzový stav vláda kvůli epidemii vyhlásila 12. března, krizový štáb byl ustanoven o tři dny později. Činnost ukončil k 11. červnu. Původně jej vedl tehdejší náměstek ministra zdravotnictví a nynější vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula, po dvou týdnech byl do čela ustanoven Hamáček.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner