Poslanci dnes potvrdí předsedy výborů a schválí příspěvek stranám

Jednání poslanecké sněmovny, ilustrační foto (FORUM 24 / Alena Spálenská)

Jednání poslanecké sněmovny, ilustrační foto | FOTO: FORUM 24 / Alena Spálenská

Poslanci dnes budou pokračovat v přerušené druhé schůzi sněmovny v novém volebním období. Dnes budou ve funkcích potvrzovat předsedy sněmovních výborů, které jejich členové volili ve středu a ve čtvrtek.

Měli by také volit členy stálých sněmovních komisí pro kontrolu různých zpravodajských služeb. Nakonec by měli schválit návrh na úhradu volebních nákladů politickým stranám, hnutím nebo koalicím za letošní volby do poslanecké sněmovny.

Stát by měl letos zaplatit podle předběžných výpočtů za hlasy voličů ve sněmovních volbách zhruba 515 milionů korun. Rozdělí si je osm formací, které získaly nad 1,5 procenta hlasů. Částka bude vyšší než před čtyřmi lety. Tehdy to státní pokladnu stálo zhruba 482 milionů korun.

Za hlasy letos dostane nejvíce peněz vítězná koalice SPOLU, a to přibližně 149,4 milionu korun. ANO vyinkasuje zhruba 145,8 milionu korun, minule to bylo přes 150 milionů Kč.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]