Posměšky vůči Merkelové jsou absurdní. Co bychom dali za její „hořké vítězství“!

Eric Drooker

Pořád slyšíme o „hořkém vítězství“ Angely Merkelové, která dostala místo očekávaných 36 procent hlasů „pouze“ 33 procent.

Merkelová se i tak stane počtvrté německou kancléřkou, jen už nebude vládnout s SPD nýbrž s liberály a zelenými. Má o něco menší počet poslanců ve Spolkovém sněmu, ale je stále nejsilnějším německým politikem, a to i po spektakulárním otřesu, který znamenala migrační krize, a také po kontroverzních postojích, jež kancléřka prosazovala. Merkelová provedla Německo složitou dobou i těžkými časy. A to nemohlo zůstat bez šrámů.

Pojďme si nalít čistého vína: Merkelová vyhrála a obhájila svůj post. Přívlastek „hořký“ přidávají k jejímu vítězství komentátoři z Německa, neboť pro ně je volební vzestup radikálů z AfD novou situací a CDU na těch 32 procent (z našeho hlediska famózních) klesla ze čtyřiceti procent z roku 2013.

Pro Českou republiku by bylo vysvobozením z její dlouhé a bolestivé agónie, kdyby tu existovala solidní středopravicová tradiční demokratická strana s 32 procenty hlasů a k tomu pár dalších podobně civilizovaných politických stran zprava i zleva. Místo toho to u nás ve srovnání s Německem vypadá jako v Jurském parku po ztrátě sebekontroly. Prohánějí se tu nomádi z Východu, kteří likvidují základní stavební kameny křehké demokracie a pošlapávají naprosto základní pravidla slušné společnosti. Náš prostor pro jakékoli úsměšky vůči Merkelové je opravdu úzký a hrozí nám směšnost.

Jak by třeba Václav Klaus, který křepčí radostí nad „úžasným“ výsledkem AfD, vysvětlil, že ekonomicky prosperující jsou právě ty části Německa, kde lidé se značnou převahou volí tradiční demokratické strany CDU, CSU, SPD a FDP? A přitom právě na ně dopadl uprchlický problém s mnohem větší razancí než na postkomunistický Východ?

Co bychom u nás dali za tak sladký pohár hořkosti, jaký nyní pijí Němci. Náš pohár hořkosti je nesrovnatelně hořčí. Vítězství středopravicové demokratické strany – to je můj sen o silné a dobré zemi, v níž by se zase dalo dýchat. O tom sním, když náhodou spím.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner