Praze chybějí ochranné pomůcky, tísňové linky jsou přetíženy

Pavel Hofman

Zdeněk Hřib | FOTO: Pavel Hofman

Hlavnímu městu chybějí ochranné pomůcky a vyzvalo vládu a Ministerstvo zdravotnictví, aby je Praze dodaly. V současné době dostala 50 respirátorů záchranná služba. Město a záchranáři se rovněž potýkají se zahlcením náporem telefonátů na linkách 112 a 115. Po dnešním jednání krizového štábu Prahy to řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Od státu dostaly ochranné pomůcky v hlavním městě fakultní nemocnice, které zřizuje stát. Město je zřizovatelem Nemocnice Na Františku a polikliniky ve Spálené ulici. Podle aktuálních údajů je v Praze 61 nakažených nemocí COVID-19, což je nejvíce v republice.

„Navzdory prohlášení vlády hlavní město Praha neobdrželo od Ministerstva zdravotnictví žádné avizované osobní ochranné prostředky vyjma 50 kusů určených zdravotnické záchranné službě. Systém přidělování ze strany Ministerstva zdravotnictví není funkční a apelujeme, aby jich stát zajistil dostatečný počet pro činnost kraje,“ řekl Hřib.

Ze zmíněné padesátky obdržených respirátorů je 12 kusů typu PFF2 a zbylých 38 kusů typu PFF3. Město je potřebuje jak pro svá zdravotnická zařízení, tak pro zařízení v sociálních službách.

Město eviduje na nadcházející týden  od lékařských služeb požadavky na 197 tisíc respirátorů a v sociálních službách na dalších 87 tisíc. „Toto jsou čísla na týden. Pan premiér Babiš vyzýval, aby se ozvali ti, kterým ochranné prostředky chybějí, tak já jsem to udělal. On mi napsal, že na tiskové konferenci mluvil pouze o nemocnicích a záchrankách,“ řekl Hřib.

Primátor dnes rovněž uvedl, že město začalo pomůcky samo shánět již v lednu. Přesto jich má nedostatek. Město zajistilo prostředky pro fungování lékařské pohotovosti a sociální služby na svém území. Na jak dlouho Praze vydrží, nelze podle Hřiba odhadnout.

Problém nyní v hlavním městě představuje i přetíženost linek 112 a 155. Lidé tam často volají s dotazy, které na tyto linky běžné nepatří. Ty jsou určeny pro volání v tísni. Šéf pražských hasičů Roman Hlinovský vyzval obyvatele, aby zvážili, kvůli čemu volají. „Není to konzultační středisko,“ řekl.

Hlinovský a ředitel Záchranné služby Petr Kolouch upozornili, aby lidé nezpanikařili, kdyby případně viděli hasiče a záchranáře v jiných než jim známých rouškách. V případě nouze totiž použijí vybavení určené primárně pro jiné situace.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes řekl, že ve zdravotnictví chybí až milion respirátorů. Podle něj jich je nyní závazně objednáno 1,7 milionu a dorazit by měly v příštím týdnu. Později Vojtěch uvedl, že existuje naděje, že by stát mohl respirátorů příští týden získat ještě více. V noci na dnešek bylo do klíčových nemocnic a zdravotnických záchranných služeb rozvezeno 50 tisíc respirátorů. Ministr zároveň v noci požádal o uvolnění 10 tisíc respirátorů ze skladu Správy státních hmotných rezerv.

Počet případů nákazy novým koronavirem v Česku se k dnešním 07:45 podle celostátního údajů Ministerstva zdravotnictví zvýšil na 150, během noci přibylo devět nových pacientů. Testům se dosud podrobilo 3094 lidí. Nejvíce případů je v Praze, následují Středočeský a Ústecký kraj.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner