Předseda KSČM Filip: Nechceme klesnout pod výsledek z roku 2017

Předseda KSČM Vojtěch Filip  (ČTK)

Předseda KSČM Vojtěch Filip | FOTO: ČTK

KSČM nechce podle předsedy Vojtěcha Filipa v podzimních volbách do Sněmovny klesnout pod výsledek z roku 2017. Tehdy získala 7,76 procenta, se ziskem 15 mandátů dopadla nejhůře ve své polistopadové historii. Pád preferencí strany se zastavil, řekl novinářům Filip, který dnes v hlasování ústředního výboru odolal návrhu na své odvolání. Podle volebních modelů KSČM nyní osciluje kolem pětiprocentní hranice potřebné pro vstup do dolní parlamentní komory.

„Myslím si, že to je reálné a realistické,“ uvedl k volebním cílům KSČM Filip, který bude kandidovat v Jihočeském kraji. Kandidátky nyní schvaluje ústřední výbor.

Podle Filipa je třeba najít lepší způsob komunikace uvnitř strany, ale i řízení volební kampaně. Výbor měl dnes také schvalovat program, ale podle předsedy ještě nemá zpětnou vazbu z některých okresů, proto se bude projednávat na dalším setkání.

Filip vede stranu přes 15 let, při dnešním hlasování o jeho odvolání bylo pro 46 hlasů ze 78 přítomných. Podle stanov ale bylo třeba pro odvolání předsedy nejméně 60 hlasů, tedy dvoutřetinová většina ze všech 90 členů ústředního výboru. Filip míní, že mandát vedení strany je dostatečně silný. Dodal, že svou funkci dá k dispozici na sjezdu, který se má konat v listopadu, tedy až po volbách.

Komunisté rozhodnutím ponechat Filipa v čele strany rozhodně nezvýšili šanci, aby zůstali ve Sněmovně i po říjnových volbách, uvedl politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně. KSČM přitom podle něj v posledních letech ve všech volbách ztrácela. „Asi každá strana, která by chtěla provést nějaký restart, by vyměnila vedení,“ podotkl. „Očekávat od člověka po 16 letech ve vedení politické strany nějaké nové impulzy, nějaké nové nápady, je poněkud překvapivé,“ řekl ČTK Kopeček.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner