Přehledně: Nejdůležitější momenty teroristického útoku v Paříži

Eric Drooker

Výběr hlavních událostí souvisejících s pátečními teroristickými útoky v Paříži, které si vyžádaly nejméně 128 mrtvých:

Pátek 13. listopadu:

21:20 – první výbuch u stadionu Stade de France, kde se hrálo fotbalové utkání Francie-Německo (přítomen byl i francouzský prezident François Hollande, který byl posléze evakuován)

21:25 – střelba na Rue Bichat

21:29 – střelba na Avenue de la République

21:30 – druhý výbuch u stadionu

21:38 – střelba na Rue de Charonne

21:43 – exploze na ulici Boulevard Voltaire

21:49 – střelba u koncertní síně Bataclan, poté následovaly výbuchy

21:53 – třetí výbuch u stadionu

22:00 – střelba na ulici Beaumarchais

– Hollande vyhlásil výjimečný stav, který má platit po celém území Francie. Země také zpřísňuje kontrolu hranic.

– Teror odsoudili světoví státníci, zděšení vyjádřil britský premiér David Cameron, německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier či španělský premiér Mariano Rajoy. Americký prezident Barack Obama útoky označil za ohavný pokus o terorizování civilistů.

Sobota 14. listopadu:

– Policie hodinu po půlnoci dokončila zásah proti teroristům držícím rukojmí v koncertní síni. Policejní komando, které přišlo o čtyři muže, zabilo jednoho pachatele. Zbývající tři se vyhodili do povětří.

– Na místo nejtragičtějšího ze série útoků (85 mrtvých) dorazili Hollande, premiér Manuel Valls a ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Hollande slíbil, že Francie povede „nemilosrdný“ boj proti terorismu.

– Po útocích v Paříži vypukl požár v divokém uprchlickém táboře u Calais na severu Francie, kde jsou ubytovány tisíce běženců. Podle listu Daily Mail se však předpokládá, že požár s útoky nesouvisí.

– Při atentátech zemřelo nejméně 128 lidí, 99 zraněných je v kritickém stavu v nemocnicích. Hrozí tak, že bilance bude stoupat. Zabito bylo celkem osm teroristů, z nichž sedm se odpálilo náložemi.

– Prezident Miloš Zeman označil útoky ve Francii za odporný zločin. Potvrzují podle něj, že „vcházíme do těžkých časů“. Česká policie zvýšila bezpečnostní opatření, podle premiéra a ministra vnitra ale bezpečnostní složky nemají informace, že by ČR hrozily podobné útoky.

– Hollande řekl, že atentáty spáchal Islámský stát (IS), vyhlásil třídenní smutek. IS se k útokům oficiálním prohlášením přihlásil.

Eric Drooker

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner