Premiér Babiš podle Senátu oddaloval nasazení standardního krizového řízení

ČT

Andrej Babiš a místopředseda vlády Karel Havlíček | FOTO: ČT

Premiér Andrej Babiš (ANO) podle Senátu oddaloval nasazení standardního krizového řízení a ohledně Ústředního krizového štábu nepostupoval v souladu s právním řádem, když jej nesvolal včas. Vláda podle horní komory nevyužila všechny prostředky ke zvládnutí pandemie koronaviru, čímž podryla důvěru ve stát. Senát se na tom ve středu shodl po téměř čtyřhodinové debatě. Babiš později v České televize řekl, že předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS) svým vyjadřováním dělá vše pro to, aby Čína Česku nedodala zdravotnický materiál.

Vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO) uvedla, že vláda si za svými opatřeními stojí. „My jsme dělali to, co jsme v daný okamžik považovali za to nejlepší. A dělali jsme to včas,“ řekla senátorům. Ústřední krizový štáb podle ní „v podstatě fungoval“, neboť jeho členové byli přítomni jednání vlády.

Předseda Senátu Vystrčil namítl, že postoj Senátu není politický boj, ale upozornění na správné postupy. „Nikdo vám neříká, že se nesnažíte. Pokud to tak berete, je mi to líto,“ dodal.

„Pan předseda Senátu svým vyjadřováním dělá všechno pro to, aby nám Čína ty dodávky nedala. A dneska je Čína jediný dodavatel. Pan Vystrčil a celá opozice stále kritizovali Čínu a díky panu prezidentovi a jeho kontaktům máme dneska na cestě dodávky,“ řekl v ČT Babiš. Česko čeká několik dodávek respirátorů, roušek a dalšího materiálu z Číny, dnes ráno bylo dopraveno 150 tisíc rychlotestů. „My pracujeme jako tým celá vláda. Děláme skutečně 20 hodin denně, abychom to vyřešili,“ dodal premiér. Podle Babiše Česko bylo jednou z prvních zemí v Evropě, která zaváděla tvrdá opatření kvůli šíření koronaviru.

Krizi související s koronavirem označil Senát za vážnou, s dalekosáhlými ekonomickými a sociálními dopady na společnost. Vláda by podle něj nově měla napříště postupovat v souladu se zákonem o krizovém řízení a zřídit systém celostátní strategické krizové komunikace. Kabinet by měl také v zájmu bezpečnosti a ochrany veřejného zdraví bez prodlení poskytovat občanům úplné a pravdivé informace, zajistit ochranné prostředky a testování na koronavirus, umožnit nasazení dobrovolníků a vytvořit podmínky pro všechny, kdo chtějí nabídnout pomoc.

Místopředsedkyně Senátu Miluše Horská z klubu KDU-ČSL neuspěla s požadavkem, aby vláda vyvodila všechny důsledky včetně personálních z toho, že v zemi chybí ochranné prostředky a prostředky na testování při podezření na nákazu koronavirem.

Návrh usnesení oceňuje práci všech zdravotníků, pracovníků záchranného systému i ozbrojených sil, samospráv a lidí „v první linii“. Vyzdvihuje solidaritu mezi lidmi a také zodpovědný přístup obyvatel k bezpečnostním opatřením. Vláda jich zavedla celou řadu včetně celostátní karantény. Od čtvrtka začne platit povinné zakrývání si obličeje.

Zpřísněnému režimu se podřídil také Senát. Jeho členové se sešli ve zhruba polovičním počtu při zachování proporcionálního zastoupení, měli roušky a k projevům využívali mikrofony na svých místech.

Česko má nyní 522 potvrzených případů nákazy koronavirem. Aktualizované údaje onemocnění COVID-19 k 18:00 zveřejnilo Ministerstvo zdravotnictví na svém webu. Počet nemocných stoupl v porovnání s ránem o 58 případů. Pět nemocných je ve vážném stavu, uvedl odpoledne ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Vyléčení zůstávají tři lidé, na rozdíl od jiných zemí nikdo dosud na nákazu v Česku nezemřel.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner