Premiér odmítl tvrzení, že přebírá ČR ve výborném stavu, neboť je zadlužena

Premiér Petr Fiala (Zbyněk Pecák / se souhlasem autora)

Premiér Petr Fiala | FOTO: Zbyněk Pecák / se souhlasem autora

Premiér Petr Fiala (ODS) odmítl tvrzení zástupců ANO, že přebírá ČR ve výborném stavu, když má stát nejvyšší deficity rozpočtu v historii a rostoucí inflaci. Podle premiéra je třeba vyřešit tíživé dědictví, které zanechal bývalý kabinet Andreje Babiše (ANO) s rozhazovačným stylem vládnutí. Babiš následně trval na tom, že Česko je ve velice dobrém stavu a jedním z nejméně zadlužených států EU.

Premiér Fiala také uvedl, že si vzal za své šest priorit vlády, mimo jiné zavedení daňové brzdy, která zastropuje celkovou výši daní, dále energetickou soběstačnost ČR díky dostavbě Jaderné elektrárny Dukovany nebo předložení důchodové reformy. Mezi Fialovy osobní priority, z jejichž splnění se chce zodpovídat, patří záměr postavit 200 kilometrů nových dálnic, revize učebních plánů a nahrazení občanských a řidičských průkazů jejich elektronickou podobou.

Fiala rovněž řekl, že přebírá zemi po vládě, která doslova prohospodařila dřívější hospodářský růst. Pokud by tomu tak nebylo, nebylo by podle Fialy nyní nutné omezovat platy. Podobně ceny energií stoupají podle premiéra kvůli chybným krokům minulé vlády, která neinvestovala dostatečně do energetiky a nevyjednala ceny energií.

Babiš ve středu uvedl, že Česko je na tom nejlíp v historii. „Myslím, že je ve velice dobrém stavu. Za našeho vládnutí jsme předstihli v hrubém domácím produktu na hlavu Itálii, Španělsko a Portugalsko,“ řekl dnes. Česko je podle Babiše stále šestá nejméně zadlužená země v Evropské unii. Slíbil, že ANO bude konstruktivní opozicí.

„Hnutí SPD si nemyslí, že je Česká republika v dobré kondici a v dobrém stavu,“ uvedl předseda frakce SPD Radim Fiala. Přál by si, aby se vládě podařilo splnit cíle, jak je premiér představil.

Premiér Fiala se také omluvil za svůj výrok, jímž i s použitím vulgarismu vyjádřil ve středu nelibost nad průběhem jednání Sněmovny o důvěře vládě. „Mě už to tady sere,“ uvedl Fiala ve středu na začátku odpoledního jednání, když místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN) musela kvůli nepřítomnosti členů vlády na několik minut přerušit debatu. „Těm, kterých se můj výrok dotkl, se omlouvám,“ uvedl dnes Fiala.

Poslanci následně začali hlasovat o důvěře vládě. Kabinet by ji měl získat, neboť vládní strany mají ve Sněmovně většinu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]