Premiéři V4 vyjádřili solidaritu s Českem

Polský premiér Mateusz Morawiecki (FB Mateusz Morawiecki)

Polský premiér Mateusz Morawiecki | FOTO: FB Mateusz Morawiecki

Premiéři Polska, Slovenska a Maďarska vyjádřili solidaritu s Českem kvůli ruskému zapojení do výbuchu v roce 2014 na českém území a zároveň odsoudili jako nepřiměřená ruská opatření, přijatá v odvetě za vyhoštění ruských diplomatů z Česka. Uvádí se to v prohlášení z videokonference předsedů vlád zemí visegrádské čtyřky (V4). Tu svolal na dnešní poledne polský premiér Mateusz Morawiecki, jehož země nyní V4 předsedá. Podle polských diplomatů na pořadu virtuálního summitu měly být „nedávné sabotážní činy Ruska v Česku“ a koordinace společného postoje zemí V4 vůči agresivní ruské politice.

„My, premiéři Polska, Maďarska a Slovenska vyjadřujeme naprostou solidaritu s Českem, naším blízkým partnerem a sousedem, v souvislosti s podílem agentů ruské vojenské rozvědky na akcích, které vedly k výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014,“ praví se v prohlášení, zveřejněném kanceláří šéfa polské vlády.

„Odsuzujeme tento další politováníhodný akt agrese a porušení mezinárodního práva, kterého se dopustilo Rusko na evropském státu, jakož i nepřiměřená opatření přijatá Ruskem v odpovědi na naprosto opodstatněné rozhodnutí České republiky vyhostit 18 ruských zpravodajských důstojníků z jejího území, a nabízíme Čechům naši diplomatickou a konzulární podporu,“ pokračuje prohlášení.

„Společně s českým premiérem rozhodně odsuzujeme nezákonné a násilné počínání ruských zpravodajských agentů. Nedovolíme, aby tyto akce rozdělily Evropu. Země Visegrádské skupiny jsou rozhodnuty společně s dalšími členskými státy Evropské unie podniknout kroky k posílení naší odolnosti,“ zdůrazňuje dokument.

Na pořad schůzky premiérů V4 se měla dostat také situace na rusko-ukrajinských hranicích a rostoucí napětí v Bělorusku.

„V případě nutnosti podnikneme další kroky, protože ruská politika je bohužel stále poznamenána agresí,“ řekl v polském rozhlase náměstek ministra zahraničí Pawel Jabloński a poukázal na počínání Ruska na Ukrajině, v Bělorusku a na ruské snahy o destabilizaci Pobaltí a Polska.

Agentura PAP připomněla, že Česko kvůli špionáži 17. dubna vyhostilo 18 pracovníků ruského velvyslanectví v Praze a že toto rozhodnutí souviselo s tvrzením české zpravodajské služby o zapojení Ruska do výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích z roku 2014, při kterém zahynuli dva lidé. Rusko v odvetě vyhostilo 20 pracovníků českého velvyslanectví v Moskvě.

Mluvčí polské vlády Piotr Müller připomněl, že země V4 v této věci podporují Česko, a dodal, že Češi mají také podporu NATO, pěti ze sedmi frakcí EP a vysokého představitele EU pro zahraniční věci Josepa Borella.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]