Miloš Zeman svolal nejvyšší ústavní činitele na Pražský hrad. Na programu jednání mají být otázky české zahraniční politiky. Zúčastnit se nemůže předseda Senátu Milan Štěch, častý kritik politiky Hradu, kvůli dlouho naplánované cestě do Francie. První místopředsedkyni Miluši Horskou jako náhradu Hrad odmítl.

,,Formát schůzky na Hradě je tradičně dán. Nejvyšší ústavní činitelé, ministr zahraničních věcí a ministr obrany. V Senátu jistě celou záležitost přijmou s pochopením a neuchýlí se k předvolebnímu čecháčkovskému politikaření,“ komentoval situaci jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Tradičně tedy se značkou dávkou servilnosti hájil svého šéfa.

Milan Štěch je častým kritikem politiky Hradu, a tak se Zeman postavil zády rovněž návrhu posunutí setkání. A tak bude představitel Senátu na schůzi chybět. Ovšem Miloš Zeman si zřejmě vystačí. Předpokládaným bodem jednání je i možné zrušení protiruských sankcí, za které prezident dlouhodobě lobbuje. Zeman tvrdí, že jsou sankce nevýhodné pro český export, ale konkrétní data o jejich negativních účincích nikdy neposkytl. Nastupujícím trendem je spíše přesun samotné výroby přímo do místa prodeje. Podnikatelé nejenom sníží své náklady, ale vyhnout se i zmíněným ekonomickým opatřením.

Prezidentova neustála snaha zvrátit českou prozápadní orientaci na Východ je více než znepokojivá. Zeman byl i jediným evropským prezidentem v NATO, který popíral ruskou vojeskou přítomnost jako násilnou anexi. Dále se snaží přihrát dostavbu jaderných bloků Putinovy spřízněné ruské společnost a ukázkou ruské stopy bylo i samotné financování jeho kampaně českou odnoží Gaspromu.

Naší paradoxní výhodou zůstávají Babišovy zájmy v Evropské unii. Holding Agrofert je jedním z největších příjemců evropských dotací. A v období, kdy se právě možná protiprávnost jeho čerpání probírá na půdě Evropského parlamentu, nebude v premiérově zájmu rušit protiruské sankce od EU.

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
Další články autora