Prezident Zeman přijal šéfa ÚOHS Rafaje

Twitter @PREZIDENTmluvci

Prezident republiky Miloš Zeman přijal předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje. | FOTO: Twitter @PREZIDENTmluvci

Prezident Miloš Zeman přijal na zámku v Lánech předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje. ČTK o začátku schůzky informoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. O odvolání šéfa antimonopolního úřadu usilují koaliční ANO a ČSSD. Zeman na toto téma jednal před týdnem s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD), k jejich argumentům se ale nevyjádřil a své stanovisko slíbil zveřejnit až po schůzce s Rafajem.

K Rafajovu odvolání vyzvaly neziskové organizace na jednání protikorupční rady vlády a také Ústecký či Liberecký kraj. Předsedou ÚOHS je Rafaj od 9. července 2009, jeho druhý a podle zákona poslední možný šestiletý mandát skončí zhruba za rok. Hamáček minulý týden uvedl, že úřad z jeho pohledu potřebuje „restart“ už dřív. „Z našeho pohledu by pro úřad i pro fungování hospodářské soutěže bylo přínosnější, kdyby se to vyřešilo rychleji,“ řekl.

Zeman se loni na jaře zastával Rafaje v souvislosti s policejním zásahem na ÚOHS kvůli údajnému ovlivňování tendru na výběr dálničního mýta. Uvedl, že důvodem k jeho odchodu by měl být až pravomocný rozsudek. Kromě tendru se o Rafajovi v poslední době mluvilo v souvislosti s dalšími kauzami. Rafaj minulý týden zopakoval, že pro jeho odvolání není důvod. „Uvítám příležitost vše objasnit panu prezidentovi. Doufám, že se situace rychle vyřeší a úřad bude mít konečně klid na práci,“ řekl ČTK Rafaj.

Podle zákona může prezident odvolat předsedu úřadu na návrh vlády, ovšem jen tehdy, pokud nevykonává funkci po dobu delší než šest měsíců, narušuje závažným způsobem důstojnost své funkce či nezávislost a nestrannost úřadu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner