Přijďte darovat plazmu, vyzývají vyléčené z covidu pražské nemocnice

Ilustrační foto (Pixabay/fernandozhiminaicela)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/fernandozhiminaicela

V českých nemocnicích je nedostatek krevní plazmy s protilátkami proti koronaviru, která se používá u těžce nemocných. Její spotřeba vzhledem ke zhoršující se situaci stále stoupá.

„V současné době jen s obtížemi zajišťujeme potřeby nemocných hospitalizovaných v Thomayerově nemocnici a IKEM,“ řekl o situaci Petr Turek, primář Transfuzního oddělení v Thomayerově nemocnici v Praze. Zdravotnická zařízení by pro pokrytí potřeb pacientů potřebovala několikanásobně více plazmy, než momentálně mají k dispozici.

Léčebná plazma lze díky zamrazení použít až tři roky po odběru. Vyléčení ji mohou darovat pouze do 14 dnů od uzdravení. Nejvhodnějšími dárci jsou ti, kteří nemoc prodělali s klinickými příznaky, jako je dušnost, bolest hlavy, horečka, únava a ztráta čichu a chuti. Protilátková odezva je u těchto pacientů vyšší.

Dárce rovněž musí splňovat běžné podmínky darování krve. Mezi ně patří věk od 18 do 60 let a dobrý zdravotní stav.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]