Stavební praxe v ČR je dlouhodobě terčem kritiky. Na stavební povolení se čeká i roky. ODS s TOP 09 začátkem ledna představily novelu správního řádu, ale i přestože vláda nejdříve vysílala kladné signály, výsledek dopadl opačně. Proč Babišův kabinet otočil?

„Andrej Babiš často a rád mluví o boji proti byrokracii a slibuje zjednodušení stavebního řízení. Tak vám jen chci říct, že vláda náš návrh zavádějící tzv. fikci souhlasu, který by snížil byrokracii a zjednodušil stavební řízení, v pátek odmítla,“ reagoval poslanec Martin Kupka.

Na obrysech stavebního zákona MMR spolupracovalo s Hospodářskou komorou. Vzniknout měla soustava krajských státních stavebních úřadů s územními pracovišti v obcích s rozšířenou působností. Nad nimi by měl být Nejvyšší stavební úřad, který by spadal pod MMR. Žádost by bylo možné podat elektronicky. Projektová dokumentace by se měla ukládat v centrálním úložišti, do něhož by měly přístup příslušné instituce. Měly by být stanoveny také pevné lhůty pro jejich vyjádření. Pokud by v nich stanovisko nevydaly, dalo by se to považovat za souhlas. Požadavky na výstavbu tak měl sjednotit jeden předpis, který je zatím v nedohledu.

Revue Forum Banner