(Euroskop.cz) Evropské hospodářství letos poroste už sedmý rok v řadě, ale kvůli nejistotě ve světovém obchodu a domácí situaci ve velkých zemích EU bude růst pomalejší, než Evropská komise (EK) předpokládala loni na podzim. Vyplývá to ze zimní hospodářské prognózy, kterou dnes Komise zveřejnila. Pro celou EU očekává v letošním roce růst 1,5 % HDP, zatímco na podzim jej odhadovala na 1,9 %. Mírněji má růst také eurozóna – místo o 1,9 % jen o 1,3 %.

„Zpomalení hospodářského růstu by mělo být v důsledku nejistot panujících v oblasti světového obchodu a domácích faktorů v našich největších ekonomikách výraznější, než se loni na podzim čekalo, a to zejména v eurozóně,“ uvedl dnes komisař pro hospodářské a měnové záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici.

Hospodářské základy Evropy jsou ale podle něj nadále pevné a dobré zprávy se týkají například míry zaměstnanosti či příznivého investičního prostředí. Ve druhé polovině letošního roku a v roce příštím by měl růst ekonomiky opět začít nabírat rychlost, doplnil komisař.

Pro rok 2020 Komise předpokládá v celé EU hospodářský růst na úrovni 1,7 % oproti podzimnímu odhadu 1,8 %, v eurozóně 1,6 %, o 0,1 procentního bodu méně než na podzim.

Komise snížila oproti podzimu i odhad výsledků za loňský rok, a to jak pro EU, tak eurozónu z 2,1 % na 1,9 %. V roce 2017 přitom EU i eurozóna rostly o 2,4%.

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
Další články autora