Prognózu k rozpočtu na příští rok bude mít ministerstvo financí počátkem září

ČTK

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) | FOTO: ČTK

Ministerstvo financí zveřejní novou makroekonomickou prognózu, z které bude vycházet při přípravě státního rozpočtu na příští rok, nejdříve na počátku září. Na základě prognózy pak zhruba od poloviny září začne ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) jednat s vládními kolegy o rozpočtech jednotlivých ministerstev. Novinářům to dnes sdělila ministryně po jednání s představiteli Hospodářské komory a zástupců firem. Původně úřad plánoval posunout zveřejnění nové prognózy jen na 10. srpna. Za standardních podmínek by mělo MF zveřejnit novou prognózu v červenci.

„Prognóza bude později. Začneme sbírat data sice v polovině srpna, ale vydám ji nejdříve počátkem září. Prostě až budeme mít přesné údaje z ČSÚ, údaje z EK, z průmyslu a dalších částí ekonomiky. Jednání s vládními kolegy budou probíhat zhruba od poloviny září,“ uvedla ministryně.

V poslední dubnové prognóze MF odhaduje letos pokles ekonomiky o 5,6 procenta a příští rok růst o 3,1 procenta. Podle odhadů ekonomů českých bank z minulého týdne ekonomika letos klesne kvůli dopadům šíření koronaviru v průměru o 7,5 procenta. Příští rok by se pak měla ekonomika vrátit k růstu 5,3 procenta.

K přípravě rozpočtu Schillerová uvedla, že mimo jiné chystá plán úspor. „Chci další úspory v provozech. Desítky miliard tam nenajdu, ale jednotky miliard ano. Ale dokud nebude prognóza a odhad příjmů, těžko můžete nastavit parametry,“ uvedla. Podle schváleného zákona o předložení státního rozpočtu na příští rok letos vláda může poslat zákon o státním rozpočtu na příští rok sněmovně až do konce října, běžný termín je konec září. Sněmovna by o něm měla jednat v listopadu.

Pro letošní rok vláda zvýšila schodek státního rozpočtu kvůli dopadům číření koronaviru ze 40 na 500 miliard korun. „Paní ministryni jsme podpořili ohledně rozpočtu, i když si uvědomujeme situaci, kdy vláda skokově navýšila dluh a deficit, která se nesmí opakovat. A z té krize je potřeba se dostat přes investice,“ uvedl dnes k jednání prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner