Prokop Rímský: Až volby ukážou, jak na tom je doopravdy český národ. Už aby to bylo

archiv FORUM 24

Ilustrační foto | FOTO: archiv FORUM 24

Za měsíc bude jasno, kdo se stal vítězem voleb do poslanecké sněmovny. Jen volby nastaví skutečné zrcadlo české společnosti. Nad těmito volbami se vznáší vážná otázka: Opravdu získá polovinu křesel ve sněmovně ANO, KSČM a SPD? Nebo se průzkumy mýlí tak, jako se mýlily už mnohokrát v minulosti?

ANO vede do voleb obviněný Andrej Babiš, u KSČM se o demokratických postojích mluvit nedá a Okamurova SPD voliče láká na xenofobní a rasistickou notu. Je to skutečně to, co čeští voliči chtějí, nebo je realita jiná?

Parlamentní volby v roce 2010 drtivě nevyhrál Jiří Paroubek, kterého favorizovaly průzkumy. Ani o tři roky později Bohuslav Sobotka nevyhrál tak, jak to před volbami vypadalo. Oba sociálnědemokratičtí lídři dosáhli podstatně slabších výsledků, než se před volbami předpokládalo. Prezidentkou Francie se nestala krajně pravicová Marine Le Penová, Geert Wilders není nizozemským premiérem. Nikde také není dopředu psáno, že musí nutně nastat vláda v čele s ANO. Vše mají v rukou voliči.

Stěžovat si můžeme na celou řadu věcí. Tradiční politické strany nás zklamaly, politici prý stále kradou, kdekdo si stěžuje, že má špatně placenou práci a nemá na dovolenou. Společností stále hýbou nejrůznější frustrace a voliči stále hledají nějakou alternativu k poměrům, které zde byly před rokem 2013.

Jenže toto hledání alternativy může vyústit v daleko větší neštěstí. Své by o tom mohli vyprávět naši prarodiče, kteří se po útrapách druhé světové války místo lepší budoucnosti s kladivem a srpem dočkali čtyřiceti let totality pod vedením Sovětského svazu, který nás osvobodil tak dokonale, že nás opět zotročil.

Ač se to některým lidem nezdá, stále se máme lépe něž většina světa a možná nejlépe v historii českého státu. Bezprostředně nám nehrozí ozbrojený konflikt ani hladomor, můžeme mluvit česky, svobodně volit, studovat, jezdit do zahraničí, dělat vysněné povolání. Pochopitelně záleží na našich schopnostech. Pokud člověk nemá mimořádný talent, v Realu Madrid hrát nebude bez ohledu na to, kdo je zrovna u moci. Nikdo nám ale zatím nebere možnost se o tu šanci poprat. Budoucnost máme ve vlastních rukou.

K tomu všemu se zatím ještě nemusíme před světem stydět, že nám vládne vazebně stíhaný premiér, komunisté ani rasisté. Ze sociálních sítí, médií a průzkumů veřejného mínění vypadá povolební situace mnohdy beznadějně. Vytvořit zavádějící průzkum, falešné profily a šířit nepravdivé informace je ale dnes bohužel až příliš jednoduché.

Až volby tedy skutečně ukážou, jaké hodnoty jsou pro Čechy nejdůležitější a jaké smýšlení má český národ jako celek. Už abychom znali odpověď.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner