Prokop: Stát by měl motivovat firmy k testům a práci z domova

printscreen ČT

Sociolog Daniel Prokop | FOTO: printscreen ČT

Pro rychlejší ústup druhé vlny pandemie koronaviru by bylo potřeba zavést na úrovni státu motivaci firem pro práci z domova. Dále je třeba motivovat lidi, aby chodili na testy a nemuseli se obávat propadu příjmů, pokud skončí v karanténě. Způsobem by mohlo být dorovnání propadu příjmů při nemocenské. Firmy by také měly od státu získat například dotace na testování svých zaměstnanců. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl člen Národní ekonomické rady vlády (NERV), sociolog Daniel Prokop. Dodal, že NERV například podporu testování ve firmách navrhoval.

„Hrozně zpomalujeme to, jak se zbavujeme druhé vlny, a zaděláváme si na problém po Vánocích, tedy na příchod třetí vlny. Dokud se nezmění motivace u pracující populace, tak se situace nedá skoro stabilizovat,“ uvedl.

Prokop upozornil, že hlášení případů nákazy a možného kontaktu je velmi často motivováno ekonomicky. „Musí se masivně testovat ve firmách a změnit i motivace těch lidí, když se nakazí, aby nechodili do práce a šli se otestovat, aby se nebáli, že přijdou o část platu v nemocenské, a aby zaměstnavatelé byli motivováni testovat. V systému nikdo není motivovaný, aby se šel otestovat a šel na nemocenskou,“ uvedl. Doplnil, že lidé trasovaní hygienickými stanicemi hlásí v průměru 2,5 kontaktu. „Lidé v našich výzkumech deset až 15 kontaktů a v zahraničí je to také více,“ řekl.

Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) třetí vlna epidemie koronaviru hrozí za každých okolností a všude v Evropě bez ohledu na to, jak situaci zvládne ČR. „Situace bude špatná ještě několik měsíců a musíme přepnout z mentality, že se situace zlepšuje a máme vyhráno,“ uvedla. Zároveň dodala, že průběh epidemie by byl horší, kdyby nebylo obnoveno v roce 2018 proplácení prvních tří dnů nemocenské.

Místopředsedkyně výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny Olga Richterová (Piráti) upozornila, že stále nejsou k dispozici čísla, jak dlouhá doba uplyne od identifikace kontaktu k tomu, že se lidé nechají otestovat. „Testovat, trasovat izolovat. Tak jednoduché to je,“ uvedla. Podle ní hrozí stejná situace jako na začátku září. Tehdy si vláda podle ní nespočítala, o kolik levnější než epidemie je investice do testování nebo do pobídek, aby lidé zůstali v karanténě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner