Proticovidová opatření podle expertů nyní dostačují, očkovacích center přibylo

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

V Česku se otevřela další centra pro očkování proti covidu-19 bez předchozí registrace. Ke třem pražským dnes přibyla centra v Brně, Ostravě, Zlíně, Luhačovicích, Uherském Hradišti a Jaroměři. Zájem o vakcinaci tam byl. Očkování, které experti považují za jedinou účinnou prevenci proti koronaviru, vyjde zdravotní pojišťovny levněji než testování. V úterý laboratoře opět potvrdily přes 300 případů nemoci za den. Z jednání Ústředního krizového štábu vyplynulo, že současná proticovidová opatření jsou podle odborníků dostatečná, nicméně je třeba opatrnosti kvůli vývoji v zahraničí.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) po dnešním jednání krizového štábu uvedl, že vláda musí do poloviny srpna kvůli nákupům rozhodnout, zda budou školy testovat žáky a studenty na covid na podzim. Ministerstvo zdravotnictví zatím počítá jen se třemi koly testování v září, další kroky podle něj budou záviset na vývoji epidemické situace.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Na tři zářijové termíny testování by měla Správa státních hmotných rezerv nakoupit 4,2 milionu antigenních testů, náklady ministerstvo zdravotnictví odhadlo na zhruba 210 milionů korun. Podle dřívějšího vyjádření mluvčí ministerstva Anety Lednové by peníze měly jít z Fondu solidarity EU. Děti za testy ve školách platit nebudou.

Ministerstvo zdravotnictví podle mluvčí Gabriely Štěpanyové do konce července také předloží ministerstvu školství aktualizovaná doporučení protiepidemických opatření pro školy. Základní opatření, o kterých se rozhodlo dříve, zůstávají v platnosti.

Z hlediska celé republiky je epidemická situace podle Hamáčka nyní podstatně lepší než nedávno, i když v Praze, Plzeňském kraji a středních Čechách je o něco horší než ve zbytku země. Vzhledem k tomu, že Česko ale mimo jiné nerozvolnilo protikoronavirová opatření tak výrazně jako některé jiné státy, hodnotí odborníci aktuální restrikce jako dostatečné, uvedl Hamáček. Současně doplnil, že podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové bude v polovině září kvůli covidu velmi pravděpodobně stále nutný pandemický stav. Dá se tedy očekávat, že s využitím covidových opatření budou i říjnové sněmovní volby. Zřejmě se při nich uplatní speciální předpis, který lidem umožní hlasovat z karantény.

K návratu k normálnímu životu před epidemií koronaviru má přispět vyšší proočkovanost, která má podle expertů zabránit onemocněním a úmrtím při případné další vlně šíření nemoci. S ohledem na to vláda rozšiřuje místa, kde se lidé mohou nechat očkovat. Do minulého týdne, kdy se otevřela první pražská očkovací centra bez registrace, se lidé mohli nechat naočkovat jen po předchozím objednání v centrech, v nemocnicích nebo u svých lékařů. Po dnešku si mohou přijít bez registrace pro vakcínu například i do očkovacích center v ostravském obchodním komplexu Forum Nová Karolina a brněnském nákupním centru Olympia. V Brně začali zdravotníci kvůli velkému zájmu očkovat proti plánu dokonce o více než hodinu dřív. V Královéhradeckém kraji dnes začalo fungovat první očkovací místo bez objednání na poliklinice EDUMED v Jaroměři na Náchodsku, ve Zlínském kraji mají lidé tuto možnost ve zlínské PSG aréně, ve zdravotním středisku v Luhačovicích na Zlínsku a v Uherském Hradišti ve společnosti Medical Plus.

Podle dnes zveřejněných informací Svazu zdravotních pojišťoven, který sdružuje šest menších pojišťoven se zhruba 4,5 milionu pojištěnců, je pro veřejné zdravotní pojištění levnější očkování než testování, které ani žádnou ochranu před infekcí neposkytuje. Náklady systému veřejného zdravotního pojištění na testování na covid-19 za jednoho člověka mohou být ročně až 25 000 korun, což je 12krát více, než kolik stojí očkování proti této nemoci, uvedl svaz.

Nyní mají lidé zdarma dva PCR a čtyři antigenní testy měsíčně. V minulosti, kdy se denní počty nových nákaz pohybovaly v tisících, se mohli nechat otestovat antigenním testem i každé tři dny. Od září podle rozhodnutí vlády z tohoto týdne nebudou preventivní testy, které lidé potřebují například pro cestování, návštěvu kulturních akcí či restaurací, hrazeny z veřejného pojištění.

Do budoucna má se zvládáním epidemií pomoci respektovaná organizace, která by k nim dávala odborná stanoviska. V Německu podobně funguje Institut Roberta Kocha. Reformu českých institucí zabývajících se ochranou veřejného zdraví má navrhnout desetičlenná pracovní skupina, která vznikla při ministerstvu zdravotnictví. V ČR se ochranou veřejného zdraví dosud zabývají Státní zdravotní ústav a hygienické stanice.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]