Průzkum: Očkovací kapacity je půlka firem ochotna nabídnout i rodinám zaměstnanců

Vakcína americké společnosti Moderna v chladničce (Wikipedia, public domain)

Vakcína americké společnosti Moderna v chladničce | FOTO: Wikipedia, public domain

Své očkovací kapacity proti nemoci covid-19 je polovina firem podle průzkumu Hospodářské komory (HK) ochotna nabídnout i rodinným příslušníkům zaměstnanců. Komora proto vyzvala vládu, aby stanovila jasná pravidla a podniky do očkování nejpozději v červnu zapojila. HK to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Firmy by k očkování podle průzkumu využily především smluvního poskytovatele pracovně-lékařských služeb, nebo nasmlouvané externí zdravotnické služby v prostorách podniku. HK v průzkumu provedeném na konci dubna oslovila své členy a vybrala poté společnosti s více než 500 zaměstnanci. Odpovědi získala od 61 firem, přičemž aktivní zajištění očkování zvažuje 35 z nich a 14 by se rozhodlo na základě požadavků na zaměstnavatele i zaměstnance.

Stát by měl podle prezidenta HK Vladimíra Dlouhého vytvořit právní a logistické předpoklady pro očkování ve firmách. Zahrnutím členů rodin pracovníků by se očkování v zemi podle něj zrychlilo. „Očkování prostřednictvím zaměstnavatelů může zásadně navýšit ochotu se očkovat u ekonomicky aktivní části populace. Uvítali bychom proto, aby vláda stanovila jasná pravidla a dala očkování ve firmách zelenou nejpozději v červnu,“ dodal předseda Sekce zdravotnictví a sociálních služeb HK Ivo Hlaváč.

Do očkování se podle posledního průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP) chce zapojit 86 procent společností, ještě v lednu o to mělo zájem jen 36 procent firem. Podle SP podniky garantují rychlé očkování minimálně jednoho milionu lidí. Očkovací místo by využívaly dlouhodobě, například pro případné přeočkování. Komplikací je ale administrativa a dlouhé schvalovací lhůty. Vláda by také měla uvolnit očkování pro věkovou skupinu 18 až 55 let, uvedl SP minulý týden.

S očkováním proti koronaviru stát začal na konci minulého roku, ukončeného ho nyní podle dat ministerstva zdravotnictví v ČR má na 1,02 milionu lidí. Zdravotníci za čtyři měsíce vakcinace vykázali téměř 3,3 milionu injekcí s očkovací látkou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner