Ptačí chřipka v druhém chovu firmy Moras na Pardubicku není

Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120 tisíc kusů brojlerů se nemusí utratit. Novinářům to dnes řekl ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. Podnik Moras má chovy ještě ve tři kilometry vzdálených Slepoticích, kde se u krůt v pondělí nákaza ptačí chřipkou potvrdila.

Ve vedlejších halách ve Slepoticích jsou brojleři, virem nakažení nejsou. Protože jsou ale v ohnisku nákazy, veterináři přikázali jejich usmrcení. Je tam zhruba 140 tisíc kusů drůbeže, odhadem 400 tun. Vybíjení drůbeže tam začalo v pondělí večer a potrvá zřejmě do pátku.

Ve Slepoticích pracují od pondělí desítky profesionálních a dobrovolných hasičů. Mají dvanáctihodinové směny. Při vynášení uhynulé drůbeže se střídají po půlhodinách. Kapacitě a naplněnosti kafilérií přizpůsobují rychlost likvidace.

„Do pátku bychom chtěli mít celou akci ukončenou, chovy vyskladněné a haly dezinfikované a pak může běžet 21 dní karanténní lhůta,“ řekl ředitel krajských hasičů Aleš Černohorský.

Policie dnes uzavřela příjezdovou cestu k farmě ve Slepoticích, což je od obecního úřadu ke křižovatce na Turov. Jezdí tam těžká technika. Areál podniku je oplocený a hlídají ho policisté. „Aby do areálu nevnikly neoprávněné osoby,“ řekla krajská policejní mluvčí Markéta Janovská.

Na místě jsou dekontaminační zóny, hasiči nosí ochranné obleky. Drůbež se usmrcuje pomocí oxidu uhličitého. V pondělí večer jednu halu utěsnili a plyn do ní vpustili. „Plyn foukal do haly celou noc, postupně se zvyšuje koncentrace, aby zvířata nejprve usnula a potom se už neprobudila,“ řekla mluvčí hasičů Vendula Horáková. Dnes budou pracovat v druhé hale, ve Slepoticích jsou čtyři haly.

Poté hasiči změří koncentraci plynu v hale, kterou vyvětrají a drůbež vynášejí. V kontejnerech se pak převeze do asanačních podniků. Až budou haly prázdné, odborná firma odstraní podestýlku a haly vyčistí a vydezinfikuje, aby možného původce nákazy zlikvidovala.

Nákaza na Pardubicku je druhou v letošním roce. První byla potvrzena 18. ledna ve Štěpánově nad Svratkou na Žďársku v domácím chovu s 15 kusy drůbeže. Velká nákaza ptačí chřipkou postihla Pardubický kraj v roce 2007, kdy na Orlickoústecku veterináři rozhodli o usmrcení zhruba 173 tisíc kusů, většina jich byla v komerčních chovech. V roce 2017 se objevil virus na Orlickoústecku a Chrudimsku, utraceno bylo několik desítek kusů drůbeže.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner