Rada doporučila udělit cenu Česká hlava expertovi na teorii systémů Kučerovi

Ilustrační foto (Rostislav Kaplan)

Ilustrační foto | FOTO: Rostislav Kaplan

Národní ocenění Česká hlava za celoživotní mimořádné výsledky ve vědě a výzkumu by letos mohl získat odborník na teorii systémů a automatického řízení Vladimír Kučera. Vládě to doporučila Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Novináře o tom informoval po dnešním zasedání rady její první místopředseda Pavel Baran.

„Pan profesor Kučera patří mezi naše špičkové vědce v oblasti aplikovaného výzkumu,“ uvedl Baran. Další z místopředsedů rady, odborník na umělou inteligenci Vladimír Mařík, zdůraznil, že sedmasedmdesátiletý Kučera je jedním z nejcitovanějších odborníků v technických vědách.

„Jeho algoritmy se masově používají v celosvětovém měřítku. V automobilovém průmyslu, leteckém průmyslu a dalších. Jsou to doslova průlomové algoritmy,“ dodal.

Mařík také připomněl, že Kučera byl v minulosti ředitelem Ústavu teorie informace a automatizace Akademie věd ČR a děkanem Fakulty elektrotechnické ČVUT. Podle Maříka si Kučera ocenění plně zaslouží jak svými výkony ve výzkumu a řídící činností, tak lidským přístupem ke spolupracovníkům a žákům, kterých vychoval řadu.

Ceny Česká hlava se udělují od roku 2002. Loňským laureátem byl molekulární imunolog Václav Hořejší. V minulosti cenu získali například egyptolog Miroslav Bárta, chemik Antonín Holý, lékař Pavel Klener, který se zasloužil o zavedení chemoterapie do léčby zhoubných nádorů, nebo zakladatel dětské onkologie Josef Koutecký. K dalším laureátům patří rostlinný genetik Jaroslav Doležel či odborník na středověkou duchovní kulturu Petr Sommer. S oceněním se pojí částka jeden milion korun.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]