Rakouští záchranáři dostanou za pomoc na Moravě po tornádu medaile

Hrozivé následky tornáda na jižní Moravě (Ray Baseley)

Hrozivé následky tornáda na jižní Moravě | FOTO: Ray Baseley

Šest členů posádek dvou rakouských vrtulníků, které na jihu Moravy pomáhaly večer 24. června po tornádu s převozem zraněných, dostane medaili českého ministra vnitra. Ministr Jan Hamáček (ČSSD) jim dnes poděkoval během tiskové konference a připomněl, že jejich práci ztěžovala složitá povětrnostní situace. Medaili jim předá velvyslanectví ve Vídni.

V postižených obcích na Břeclavsku a Hodonínsku dnes končí s pomocí hasiči, protože demoliční práce už jsou hotové. Zůstávají policisté, vojáci a psychologové. Vláda chce podle Hamáčka v místě posílit stavební úřady, které vydávají povolení ke stavbám, a pomoci starostům, kterým chybějí lidé. Náklady na pomoc hasičů, včetně opotřebování strojů, Hamáček zatím odhadl na 200 milionů korun.

Bouře s tornádem o rychlosti až 324 kilometrů v hodině postihly Břeclavsko a Hodonínsko poslední červnový čtvrtek. Vyžádaly si šest životů a desítky zraněných. Bouře poničila 1200 domů a skoro 200 jich bylo nutné zbourat.

Nejpostiženějšími obcemi byly Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice, Lužice a Hodonín. Ve veřejných sbírkách na pomoc lidem zasaženým bouří a tornádem se vybralo ke středě více než 1,1 miliardy korun.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]